Ekonomi

ABD’de ev satın alma başvuruları 28 yılın en düşük seviyesinde

ABD konut piyasası üç ayın en yüksek mortgage faiz oranlarıyla sarsılırken, konut alım başvurularına ilişkin bir gösterge geçtiğimiz hafta 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Üç ayın en yüksek mortgage oranları istikrara kavuşan konut piyasasını vururken, ABD’de konut alım başvurularının bir göstergesi olan geçen hafta 1995’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Çarşamba günü açıklanan bilgilere göre, Mortgage Bankacıları Derneği’nin Konut Mortgage Uygulamaları Endeksi, 17 Şubat’ta sona eren ayda yüzde 18’den fazla düşerek 147,1 ile 2015’ten bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

30 yıllık sabit mortgage faizi 23 baz puan daha yükselerek yüzde 6,62’ye çıkarak Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan, beş yıl vadeli dalgalı konut kredisi faizinde artış gözlendi.

Rapor, Fed’in geçen yıl hızlı enflasyonla başa çıkmak için yaptığı faiz artırımlarının etkisini ve merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edeceğine dair beklentileri gösteriyor. Daha sık güncellenen Mortgage News Daily, Salı günü 30 yıllık mortgage faizini yüzde 6,87 olarak belirledi.

Salı günü yayınlanan diğer veriler de, daha önce satın alınan konut satışlarının Ocak ayında art arda 12. ayda düşerek 2010’dan bu yana en yavaş temposunu gösterdiğini gösterdi.

MBA’in yeniden finansman başvuruları endeksi geçen hafta yüzde 2.2 düşerek üç haftanın en düşük seviyesine indi. Genel ipotek başvurularının göstergesi, Eylül ayının son haftasından bu yana en büyük düşüş olan yüzde 13’ten fazla düştü.

1990’dan beri haftalık olarak yürütülen MBA anketi, ipotek bankacılarından, ticari bankalardan ve tasarrufçulardan gelen yanıtları kullanır. Veriler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm perakende konut ipoteği başvurularının yüzde 75’inden fazlasını kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu