Haber

Adalet Bakanı Bozdağ: “Soruşturmalar kime yapılırsa yapılsın sonuna kadar gidecek”

Adalet Bakanı Bozdağ: “Soruşturmalar kime yapılırsa yapılsın sonuna kadar gidecek”

“Kanıt tespit edilmeden enkaz kaldırılmadı”

“Yaklaşık 5 bin personel adli hizmetlerde görevlendirildi”

Adıyaman’da basın açıklaması yapan ADIYAMAN Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem bölgesinde adalet hizmetlerinin aksatılmadan yürütüldüğünü vurgulayarak, soruşturmanın sonu kim olursa olsun soruşturmaların sonuna kadar gideceğini vurguladı.

Adıyaman’da kurulan konteyner kentte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ortak basın açıklaması yaptı. Bölgede adalet hizmetlerinin aksamadan devam ettiğini kaydeden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptığı basın açıklamasında, “Adıyaman adliye binamızı ziyaret ettik. Adıyaman adliyemiz de hafif hasarlı ama burada belli ki adli hizmetler devam ediyor. savcımız, komisyon başkanımız, Adıyaman’da görev yapan savcılarımız, Hakimlerimiz burada.Ayrıca ülkemizin çeşitli yerlerinden gönüllü olarak atadığımız savcılar, başsavcılar, adli personel ve adli tıp uzmanları görev yapıyor. Bugüne kadar Adıyaman ve bölge genelinde 735 civarında Cumhuriyet savcısı, 468 civarında adli tıp uzmanı ve teknisyeni ve daha fazlası Bölgede adalet hizmetlerinin kesintisiz işlemesi ve sonrasında adaletin sağlanması için her türlü tedbiri aldık. Bölgedeki beyin sarsıntısı defin işlemleri, kimliklendirme işlemleri, delil işlemleri ve daha birçok jenerik talep karşılanıp, kızartılmaktadır. Son olarak doğruluk kesintisiz olarak gerçekleştirilir. . Şimdiye kadar Adıyaman’da bu hizmetler tamamen samimi ve samimi bir şekilde yürütülmüştür. Bölgede adalet hizmetleri sorunsuz bir şekilde işliyor” dedi.

“Kanıt tespit edilmeden enkaz kaldırılmadı”

Delil tespit edilmeden enkaz kaldırma işlemlerine izin verilmediğini kaydeden Bakan Bozdağ, “Yargı sürecinde Adıyaman’da delil çalışmaları hızla devam ediyor. Cumhuriyet savcılarımıza intikal eden hususların tamamının ve bundan sonra da iletilecek hususlarda delil çalışmalarının devam ettiğinin, ceza hukuku soruşturması açısından delil tespit edilmeden enkazın kaldırılmadığının, delil tespit edilmeden tek bir enkazın kaldırılmadığının, Adıyaman da.Vatandaşlarımız bundan emin olsunlar.Rastgele bir hak kaybına yol açacak ihmal söz konusu değil.Her şey bizim yazılarımıza göre yöntemimize göre yapılıyor.Bunun altını bir kez daha çizmekte fayda görüyoruz. dedi.

“Tavsiye kime uzarsa sonuna kadar gider”

Soruşturmaların sadece müteahhitler hakkında yürütülmediğinin altını çizen Bozdağ, “Soruşturmaların sadece müteahhitler hakkında olduğu yönünde zaman zaman kamuoyunda değerlendirmeler yapılıyor. bina sahipleri, kontrol elemanları, teknik sorumlular ve bir inşaatı bitirme aşamasında olanların görev üstlendikleri konularla ilgili incelemeleri kendilerine göre yapılmaktadır.Ancak bunlarla ilgili binaların yaşlarına baktığımızda çoğunluğu 99’dan önce yapılmış binalar olduğu için bunların teknik sorumluları kimler, kontrolörleri kimler, diğer iş ve işlemleri yapanlar kimler, bunların dertleri kimler zamanla herkes görecek kim ne yaparsa yapsın. bu bahiste ihmal kusurları vardır, tespit edilirlerse kusurları oranında sorumlu olurlar ve yargı önünde hesap vereceklerdir.Bu nedenle teker teker ortaya çıkacaklardır. e zaman içerisinde rastgele bir kişi veya şirkete veya rastgele bir başka kişiye karşı ayrımcılık söz konusu değildir. Tüm konulardaki soruşturmalar, kiminle sonuçlanırsa sonuçlansın, sonuna kadar devam edecek. Adalet yerini bulacak. Hata yapan, kusuru olan ve bu yargı kararıyla tespit edilen herkes, milletin huzurunda yargı önünde hesap verecektir. Bu noktada siz değerli vatandaşlarımızın hiçbir kaygısının olmaması gerektiğini bir kez daha belirtmek isterim.

Tanımlama çalışmalarında bugüne kadar çok iyi sonuçlar alınmıştır. Yakınlarını arayan halkımızın yakınları kendilerine teslim edildi. Çok az arama var. Eminim yakın zamanda bunlar tespit edilerek vatandaşlarımıza teslim edilecek ve bu konuda bilgi verilecektir. Onun için biraz zamana ihtiyaç olduğunu buradan söylemek isterim ama bu sayı çok düşük seviyelere indi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu