Ekonomi

Antalya, Isparta ve Burdur’da Elektrik Tüketimi Tarihi Rekor Kırıyor

17 Temmuz’da elektrik tüketiminde tarihi rekor kırıldı

Antalya, Isparta ve Burdur’da günlük tüketim 52 milyon kWh’i aştı

11-17 Temmuz döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 329,7 milyon kWh’e ulaştı.

AEDAŞ, tarihi elektrik tüketimini rekor sıcaklıklarda karşılamak için sahadaki ekip sayısını artırdı

ANTALYA Yakıcı sıcaklar tüm yurdu etkisi altına almaya devam ederken, 17 Temmuz Pazartesi günü AEDAŞ tarihinde görülmemiş bir tüketim rekoru yaşandı. Antalya, Burdur ve Isparta’da günlük tüketim 52 milyon kWh’i aştı. AEDAŞ, artan enerji talebine cevap verebilmek için sahadaki ekip sayısını maksimuma çıkardı.

Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizi, ekstrem hava olaylarının çok daha sık meydana gelmesine neden oluyor. Son bir haftadır Türkiye’yi etkisi altına alan kavurucu sıcaklar elektrikte rekor tüketimi beraberinde getirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. elektrik dağıtım hizmeti veren şirket, mevsim normallerinin 5 ila 8 derece üzerindeyken, bölgede klima kullanımının artmasının da etkisiyle elektrik tüketimi eşi benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı. .

“17 Temmuz’da bölge tarihinde görülmemiş bir tüketim yaşandı”

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, Burdur ve Isparta’da 11-17 Temmuz ortasında toplam elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 329,7 milyon kWh’e ulaştı. Bu tarihler arasında her gün yeni bir rekor kırılırken, 17 Temmuz Pazartesi günü bölgede benzeri görülmemiş bir tüketim rakamına ulaşıldı. 17 Temmuz’da elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı gününe göre %29 artarak 52 milyon kWh’i aştı.

“AEDAŞ sahadaki ekip sayısını artırdı”

AEDAŞ Manavgat Bölge Müdürü Düzgün Dolu, geniş bir coğrafyada hizmet verdiklerini belirterek, “İstanbul Genel Müdürlüğü’nden hava tahminlerini yapan gruplarımızın uyarıları ile artan elektrik talebine en uygun şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Meteoroloji pahalı.Mesai saatlerinde düzenleme yaparak sahadaki ekip sayısını en üst seviyeye çıkardık.Elektrik şebekesi sayısındaki bu artış elektrik şebekesindeki yükü de arttırdı.Yük fazla olduğu için arızalar olabiliyor. zaman zaman bazı bölgelerde meydana geliyor ancak sahadaki gruplarımız en kısa sürede müdahale ederek bölgenin tekrar enerjilenmesini sağlıyor.” dedi.

islahiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu