Ekonomi

Antalya’dan Avrupa’ya 70 milyon karanfil dalı ihraç edildi

ORTA Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (OAİB) Lideri İsmail Yılmaz, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde 30’a yakın Avrupa ülkesine başta kırmızı ve pembe karanfil olmak üzere toplam değeri 7 milyon dolar olan 70 milyon dal kesme çiçek ihraç edildiğini söyledi. Gün.

Türkiye’nin kesme çiçek üretim merkezi Antalya’da 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yoğun bir etkinlik yaşanıyor. Kentteki seralarda üretilen karanfiller, 14 Şubat’ta Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. OAİB Başkanı İsmail Yılmaz, 2022’de 137 milyon dolar olan ihracatın 2023’te bir miktar düşüşle 135 milyon dolarda kaldığını belirterek, şöyle konuştu: Hem dünyadaki hem de Türkiye’deki ekonomik sorunlar nedeniyle 2 milyon dolarlık kaybı büyük bir başarısızlık olarak görmüyorlar. Aksine bu durumu başarı olarak gördüklerini anlatan Yılmaz, “Çünkü ekonomik sıkıntılarda süs bilişim sektörü her zaman ilk vazgeçilecek sektör oluyor.”

‘2024’TEN UMUTLUYUZ’

2024 yılına iyi başladıklarını, Antalya’da kış döneminin yüksek hasat dönemi olduğunu belirten Yılmaz, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla Avrupa ülkelerine yoğun bir sevkiyat sürecinin yaşandığını ve sevkiyatların bitmek üzere olduğunu söyledi. Yılmaz, “2024’ten umutluyuz. Geçen yıla göre tüm dünyada ekonomik koşullar toparlanma dönemine girdi. 14 Şubat Sevgililer Günü var. Son sevkiyatlarımızı 14 Şubat’ta yapıyoruz diyebilirim” dedi. Çünkü kamyonlar buradan yaklaşık 6 gün uzakta.” “Birkaç gün içinde Avrupa’ya ulaşabilir, Sevgililer Günü sevkiyatlarımızda da son birkaç gündeyiz” dedi.

‘CİDDİ SAYIDA KIRMIZI KARANFİL GÖNDERDİK’

14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle 30’a yakın Avrupa ülkesine ihracat yapıldığını kaydeden Yılmaz, toplam 65-70 milyon karanfil dalının ihracatından 7 milyon dolara yakın gelir elde edildiğini söyledi. Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen rengin kırmızı olduğunu, koyu pembe rengin de rağbet gördüğünü belirten Yılmaz, “Sevgililer Günü’nde en değerli rengimiz kırmızı. Kırmızıyı çok seviyorlar, kırmızı çiçeklere ilgi gösteriyorlar. En büyük üretim kalemi karanfildir.” “Önemli sayıda kırmızı karanfil gönderdik. Avrupa’da 30’a yakın ülkeye sevkiyat yaptık, halen de devam ediyor. Ayın 7’sine kadar son sevkiyatlarımıza uçakla da olsa devam edeceğimizi tahmin ediyorum. “dedi.

İÇ PAZARDAKİ BÜYÜK ŞEHİRLER

14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle Türkiye iç pazarında çeşitliliğin daha fazla olduğunu belirten Yılmaz, karanfilin yanı sıra gül ve birçok çeşit kesme çiçek kullanıldığını, yurt içinde toplam 65-70 milyon adet tüketimin beklendiğini söyledi. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde pazar. . Türkiye’de ekonomik sorunlardan çiçek tüketiminin etkilendiğini dile getiren Yılmaz, “Ekonomik sıkıntı dönemlerinde ilk vazgeçilen sektör süs bitkileridir ve ülkemizde son bir yıldır ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. Bu dönemde İnsanlar çiçek almaktan uzaklaşıyor. Koşulların kısa sürede düzeleceğini umuyoruz.” “Ve satışların eskisinden daha iyi olmasını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu