Haber

Bakan Koca uyardı: Çocuğunuzda bu 6 belirti varsa 112 Acil’i arayın

Sağlık Bakanlığı’ndan Strep-A açıklaması: Belirtileri nelerdir, ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumda “beta” olarak bilinen “A grubu beta hemolitik streptokok” ile ilgili Eylül ayından bu yana Avrupa’da vaka görüldüğünü, Türkiye’de ise az sayıda vakanın rapor edildiğini bildirdi. kaydedildi.

Bakan Koca, Strep-A bakterisinin neden olduğu enfeksiyonu sosyal medya hesabından paylaştı.


Hastalıkla ilgili bazı değerli bilgileri aktaran Koca, “Eylül ayından bu yana bazı Avrupa ülkelerinde ‘A grubu beta hemolitik streptokok’ vakaları rapor ediliyor. Ülkemizde az sayıda vaka bildirildi. A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya deri enfeksiyonu şeklinde olup kısmen hafif enfeksiyonlardır.” sözlerini kullandı.

STREP-A BAKTERİLERİ NASIL BULAŞIR?

Hasta kişilerin öksürme ve hapşırma yoluyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalması veya mikrobun yayıldığı yüzeylere ellerini yıkamadan dokunması ile hastalığın bulaşabileceğini belirten Koca, şunları kaydetti:

“En doğru önlem ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkamak. İlaç tedavisine başladıktan 24 saat sonra bulaşıcılık söz konusu değil.

6 GÖSTERGE DİKKAT

Çocuğunuzda ani başlayan ateş ve boğaz ağrısı varsa, ateş düşürücüye rağmen düşmüyorsa, durumu kötüleşiyorsa, normalden çok az yemiyorsa veya sıvı almıyorsa, nefes almakta güçlük çekiyorsa, vücudunda hızla yayılan kızarıklıklar varsa hemen arayın. 112 Acil veya en kısa sürede acil servise gidin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu