Haber

Bakan Yanık’tan 6 yaşındaki kız çocuğuna yapılan istismarla ilgili ilk açıklama: Hangi gerekçeyle olursa olsun kabul edilemez.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG ile 6 yaşında evlendiği iddialarının yankıları sürerken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan dikkat çekici bir açıklama geldi.

“HİÇBİR SEBEPLE KABUL EDİLEMEZ”

Bakan Yanık, konuk olduğu canlı yayında günlerdir Türkiye’nin gündemini meşgul eden sıkıntıya değinerek, “Mağdurun ihtiyacı varsa ekonomik, barınma gibi her türlü güvenliğini sağlamak bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bundan sonra mağdur talep ederse bu tabanları sağlayacağız.Müsaade ederseniz soruna daha derin bir perspektiften bakmak isterim.Çocuk istismarı konuşurken bile tüylerimizi diken diken eden bir şeydir.Bu kabul edilemez. Altı çizilmelidir. Biz emek ve suiistimali kendine misyon edinmiş bir bakanlığız. Varlık sebebimiz bu. İstismar ve ihmal kabul edilemez” dedi.

“İSTENİRSE MANEVİ DESTEK DE VERİYORUZ”

Bakan Yanık açıklamasının devamında, çocukların her türlü ihtiyacını karşılamak için tüm imkanları seferber etme gayreti içinde olduklarını belirterek, “Davaya müdahil olduk. Kamuoyuna duyurulsa da yapılmasa da bu davaların müdahil olacağız. Bunun altını çizmek istiyorum. Gerekli soruşturmalar, mağdurun korunması ve küçüğün korunması gibi sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Mağdur talep ederse manevi destek de vereceğiz” dedi.

Bakan Yanık’ın açıklamalarından öne çıkanlar;

“Bakanlık olarak açılan ceza davasına müdahiliz. 20 yıldır Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle devam eden bir çaba var. Hızlı bir şekilde kolluk güçlerimizi devreye sokuyoruz. Ya da mağdur kolluk kuvvetlerine gitmiş, olay bize geliyor biz müdahale ediyoruz sosyal hizmet ve barınma konusunda tüm mağdurların yanındayız.

“NASIL MÜCADELE ETTİKLERİMİZİ KONUŞMALIYIZ”

Çok açık ve net bir şekilde söyleyeceğim, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar siyaset meselesi değildir. Bunlar politika bahisleri değil. Bunu ortak bir toplumsal sorun olarak kabul etmemiz ve bununla nasıl başa çıkabileceğimizi konuşmamız gerekiyor. Dünya çapında yapılan araştırmalar bize taciz ve şiddet durumlarında sınıf ayırarak burada taciz ve şiddet olmadığını söyleyemeyeceğinizi söylüyor. Her yerde ve sınıfta olabilir. Salvo yapılmaması gereken bir alandan bahsediyoruz.

“BU SİYASETİN KONUSU DEĞİL”

Çocuk istismarı, çocuk istismarı olayları siyasetin konusu değildir. Bunlar son derece insani ve her toplumda karşılaşılabilecek sorunlardır. Bunu toplumsal bir sorun olarak kabullenmeli ve nasıl üstesinden geleceğimize bakmalıyız. Siyasi partiler elbette tartışır ama insan söylemi söz konusu olduğunda, bunu siyasi bir araca dönüştürdüğünüzde sorunun kökeninden söz edemezsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu