Haber

BBC, Yunanistan’ın göçmen teknesi kazasıyla ilgili iddialarını yalanladı

BBC, Yunan Sahil Güvenlik’in Çarşamba günkü 78 ölü ve yüzlerce kayıpla sonuçlanan gemi kazasıyla ilgili iddialarını çürüten belgelere ulaştı.

Bölgedeki diğer gemilerin hareketlerini inceleyen analizler, geminin en az yedi saat hareketsiz kaldığını ve akabinde alabora olduğunu ortaya koyuyor. Yunan Sahil Güvenlik birimi, geminin saatlerce İtalya yolunda olduğunu ve kurtarılmaya ihtiyaç duymadığını belirtiyor.

YUNANİSTAN’DAN SES YOK

Yunan makamları BBC’nin bulgularına henüz yanıt vermedi.

500 KİŞİ HALA KAYIP

En az 78 kişinin hayatını kaybettiği bilinirken, BM 500 kişinin hala kayıp olduğunu belirtiyor.

BM, Yunanistan’ın bu felaketi nasıl ele aldığının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bunun nedeni, tam ölçekli bir kurtarma operasyonunun daha önce başlatılması gerektiği yönündeki argümanlardır.

“YARDIM İSTEMİYORUM”

Yunan yetkililer, gemidekilerin yardım istemediklerini ve gemi batmadan hemen önce tehlikede olmadıklarını iddia ediyor.

BBC VERİLERİ İNCELENDİ

BBC, deniz analitiği platformu MarineTraffic tarafından sağlanan izleme bilgilerinin bilgisayar animasyonunu inceledi. Veriler, göçmen teknesinin daha sonra battığı belirli bir bölgede ağırlaşan saatler süren faaliyeti gösteriyor ve geminin seyir sorunu olmadığına dair resmi tezi sorguluyor. Balıkçı teknesi takip edilemediği için haritada görünmüyor. Ayrıca, mevzilerini paylaşmak zorunda olmayan kıyı güvenliği ve askeri gemiler de haritada gösterilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu