Ekonomi

Binance Australia’nın türevleri düzenleyici inceleme altında kapatılıyor

Investing.com – Binance Avustralya dün yanlışlıkla toptan yatırımcı olarak sınıflandırılan bazı kullanıcıların pozisyonlarının kapatıldığını duyurdu.

Binance yetkililer, hareketin türev işlemlerdeki yatırımcıların kriterleri karşılayıp karşılamadığını inceleyen bir iç soruşturma sırasında gerçekleştiğini bildirdi. Avustralya’daki düzenleyici kurallar nedeniyle Binance, ülkede faaliyet gösteren iştirakinde yalnızca yüksek gelirli ve profesyonel yatırımcı olarak nitelendirilen vadeli işlem tacirlerine izin verirken, kişisel yatırımcıların vadeli işlemler ve finansal türevlerle işlem yapmasına izin vermiyor.

Binance Australia sözcüsü, borsanın dahili bir inceleme sırasında tutarsızlıklar tespit ettiğini ve inceleme sürecinden sonra yanlış etiketlenmiş hesapların pozisyonlarının kapatıldığını ve bu hesapların sahibinin artık Binance’teki türev piyasasına erişemediğini belirtti.

Binance, yatırımcıların kayıplarını tazmin edecek

Borsa yetkilileri, yapılan hatadan olumsuz etkilenen kullanıcılara ulaştıklarını ve kayıplarının tamamen telafi edileceğinin güvencesini verdiler.

Yapılan açıklamada, yerel yasalara uyum için gerekli bir süreç olan bu düzeltmeden 500 kullanıcının etkilendiği belirtildi. Bundan sonraki sürecin, etkilenen yatırımcılar için tazminat planları oluşturmak olduğu söylendi.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komitesi konuyu araştırıyor.

AvustralyaMenkul Kıymetler ve Yatırım Komitesi (ASIC), Binance Australia’nın yerel türev faaliyetleri hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Bir düzenleyici sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, inceleme konusunun Binance’in bireysel müşteriler ve profesyonel müşteriler arasındaki sınıflandırma kriterleriyle ilgili olduğunu söyledi.

ASIC sözcüsü ayrıca şirketin kapanan türev pozisyonlara ilişkin mevzuat kapsamında ASIC’i bilgilendirmesi gerektiğini ve şu anda böyle bir bildirimin yapılmadığını sözlerine ekledi.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu