Ekonomi

Brezilya bankaları Cielo’ya 1,2 milyar dolarlık satın alma teklifinde bulundu

SAO PAULO-Brezilya finansmanında önemli bir adım atan ödeme şirketi Cielo, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hakim hissedarlarından oluşan bir konsorsiyumun şirketi özelleştirmeyi teklif ettiğini duyurdu. bulunmuşduyurdu.

Kredi verenler Bradesco ve Banco do Brasil ile ortak holding şirketi Grupo Elopar’ın yer aldığı anlaşma, yaklaşık 1,18 milyar dolara eşdeğer olan 5,90 milyar reale ulaşabilir.

Önerilen satın alma fiyatı hisse başına 5,35 real olarak belirlendi ve bu, Cielo’nun Pazartesi günkü kapanış hisse fiyatına göre %6,4’lük bir primi temsil ediyor. Bu teklif, piyasanın yıllardır böyle bir hamle hakkında spekülasyon yapmasının ardından geldi. Şu anda kredi verenlerin sahip olmadığı tüm hisselerin satın alınması gerçekleşirse Cielo’nun toplam bedeli yaklaşık 14,5 milyar real olacak.

Piyasa değeri yaklaşık 13,7 milyar real olan Cielo, Pazartesi günü piyasanın kapanmasının ardından şirketlerin niyetlerini resmi olarak kendilerine bildirdiklerini doğruladı. Şirket yakın zamanda dördüncü çeyrek için 480,8 milyon reallik tekrar eden net kar bildirdi; bu, önceki yılın aynı dönemine göre %2 düşüş gösterdi.

Cielo hisselerinin “satın alma” notunu koruyan Citi, teklifin priminin nihai fiyat üzerinde anlaşmaya varılmadan önce daha fazla müzakereye yol açabileceğini öne sürdü. Ancak teklif nedeniyle hisse senedinin daha yüksek işlem görmesini bekliyorlar.

Bradesco ve Banco do Brasil’in Grupo Elopar ile birlikte sunduğu teklif, Cielo’yu potansiyel olarak özelleştirerek ödemeler sektöründeki konumlarını sağlamlaştırmaya yönelik stratejik bir hamleye işaret ediyor. Süreç henüz sonuçlanmadı ve mutabakat ilerledikçe daha fazla ayrıntının ortaya çıkması bekleniyor.

InvestingPro İçgörüleri

Cielo’nun potansiyel özelleştirilmesine ilişkin son gelişmeler ışığında InvestingPro’nun görüşleri şirket için umut verici bir görünüm ortaya koyuyor. 2,75 milyar dolarlık piyasa değeri ve 7,06 F/K oranına yansıyan düşük kazanç katsayısıyla Cielo, düşük değerli hisse senedi arayan yatırımcıların ilgisini çekebilecek bir değerde işlem görüyor. Şirketin 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 7,5 olup, bu da şirketin pazardaki satın alınabilirliğini daha da vurguluyor.

InvestingPro İpuçları, Cielo’nun yüksek hissedar getirisine sahip olduğunu ve Finansal Hizmetler segmentinde değerli bir oyuncu olduğunu gösteriyor. Özellikle, temettü ödemelerini 16 yıl üst üste sürdürerek ve %5,64’lük sağlam temettü getirisiyle övgüye değer bir performans sergiledi. Bu faktörler, son üç aydaki toplam %42,48’lik güçlü getiriyle birlikte şirketin dayanıklılığının ve büyüme potansiyelinin bir kanıtı olabilir.

InvestingPro, Cielo’nun finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bilgi edinmek isteyen okuyucular için çok sayıda ek ipucu sunuyor. Şu anda şirketin performansı ve görünümü hakkında kapsamlı bir analiz sağlayabilecek yedi ipucu daha mevcut.

Bu bilgiyi değerlendirirken InvestingPro aboneliğinin %50’ye varan indirimle özel bir Yeni Yıl indiriminde olduğunu unutmayın. Yatırım araştırmanızı geliştirmek için SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10, SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim alabilirsiniz. Bu öneriler, Cielo ile ilgili durum geliştikçe değerli bir bakış açısı sağlayabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu