Ekonomi

Depremzedeler için 319 bin 241 koruyucu aile başvurusu

Bakanlıktan alınan bilgiye göre; Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından enkazdan çıkarılan savunma ve bakıma muhtaç çocuklarına şefkatli aile olmak isteyen aileler, e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruyor.

26 Şubat prestijiyle 6 Şubat’tan bu yana e-Devlet üzerinden yapılan başvuru sayısı 319 bin 241’e ulaştı.

3-6 ayın ortasına kadar süreç yayılıyor

Öte yandan bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk görüşmenin ardından şefkatli aile olma sürecini sürdürmek isteyen kişilerden sağlık raporu, isim sicil belgesi gibi çeşitli belgelerin istendiği belirtildi. ve ilk görüşmesi olumlu geçen.

Açıklamada, “Söz konusu belgeler üzerinde yapılan inceleme sonucunda sakıncalı bir durum görülmezse sosyal inceleme süreci başlatılır. Sosyal inceleme ile başvuru sahiplerinin kişilik özellikleri, bakım verme becerileri çocuk, aile bağları, yaşadığı hanenin fiziki koşulları ve çevre koşulları araştırılır, kişilerin koruyucu aileye uygunluğu konusunda uzman profesyonel kadrolar tarafından değerlendirilir, ayrıca oluşturulan komisyonlar aracılığıyla başvurular incelenir. il müdürlüklerinde ve uygun bulunan ailelerimizde vasi aile statüsü kazanarak bir düzene sokulur.Bu süreç 3-6 aya yayılarak çocuğa vasi aile olma kararlılıkları ödenir.Böylece Koruyucu aile yanına yerleştirildikten sonra çocuğun kuruma dönmesi engelleniyor, çocukların ikincil bir travma yaşaması engelleniyor.” söylendi.

Aylık ödeme yapılır

Çocuklar ilk yıl her ay, sonraki yıllarda üçer aylık aralıklarla koruyucu ailelerin yanında izlendi; Bakıcı ailelere, çocuğun bakım ve yetiştirme giderleri karşılığında aylık olarak yönetmelikle belirlenen oran ve kalemlerde ödeme yapıldığı kaydedildi.

Koruyucu aile hizmetinde çocuğun biyolojik aile bilgilerinin doğum kaydına dahil edildiği, koruyucu aile hizmetinin çocuğa yönelik koruma kararı kaldırılıncaya kadar devam ettiği, koruyucu aile yanında büyüyen çocukların da bu haktan yararlandığı bildirildi. istihdam hakkı.

habererbaa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu