Haber

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mezopotamya Bulvarı’nda yeşil kuşak oluşturuyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Bulvarı ile Diclekent Bulvarı’nın kesiştiği noktada ve Elazığ Caddesi’ne kadar devam eden yaklaşık 100 dönümlük alan üzerine inşa edilecek yeşil nesil projesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Kayapınar ilçesi Mezopotamya Bulvarı üzerinde yabani otların ve inşaat atıklarının bulunduğu, kullanılmayan 100 dönümlük alana yeşil ve estetik bir görünüm kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Mezopotamya Yeşil Nesil Projesi’nde yürüyüş yolları, oyun alanları, banklar, kamelyalar, masa tenisi, aydınlatma üniteleri, farklı ağaç türleri, çalılar, mevsim çiçekleri ve su depoları yer alacak.

Proje kapsamında 10 farklı alanda çocuk oyun alanları, 6 farklı alanda fitness aletleri, 112 oturma ünitesi, 52 adet çatılı masa ve 4 adet masa tenisi masası yer alacak.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yeşil alana peyzaj planına göre 1800 farklı çeşitte ağaç, 6 bin çalı ve binlerce mevsimlik yaz ve kış çiçeği dikecek.

Altyapı çalışmalarının ilk etabında ekipler, 300 tırlık hafriyatla alanı temizleyerek, 4.250 tır toprağı serip tesviye ederek çevre düzenleme ve bitkilendirmeye uygun hale getirdi.

7’den 70’e herkesin faydalanacağı projede, altyapı çalışmalarını büyük oranda tamamlayan gruplar, aydınlatma direği dikimi ve otomatik sulama sistemleri konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü çevre düzenleme çalışmaları kapsamında çocuk oyun setleri ve fitness aletlerinin kurulumunu sürdürüyor.

Ekipler, bir yandan yaya yürüyüş yollarının döşeme üretimine de başlarken, bir yandan da alanda ağaçlandırma işlemlerini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu