Ekonomi

Fitch Ratings, İngiltere’deki büyük bankaların kârlılığının zayıflamasını bekliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yüksek faiz oranlarının bankaların net faiz marjları üzerindeki faydalarının zirveye ulaşması ve kredi değer düşüklüğü masraflarının artması nedeniyle İngiltere’nin büyük bankalarının kârlılığının zayıflamasını bekliyor.

Fitch Ratings’in yayınladığı raporda, İngiltere’nin büyük bankalarının bu yılın üçüncü çeyreğinde yüksek faiz oranlarının da desteğiyle güçlü kârlılık elde ettiği belirtildi.

Raporda, artan faiz oranlarının bankaların net faiz marjları (NIM) üzerindeki faydalarının zirveye ulaşması ve hatta bazı bankalar için zirveden sonra azalması nedeniyle söz konusu bankaların kârlılığının bir miktar azalmasının beklendiği belirtiliyor. Bilinmeyen ekonomik görünüm ve yüksek faiz oranları dikkate alındığında kredi değer düşüklüğü maliyetleri de artacaktır. dikkat çekildi.

Raporda, büyük bankalardaki sıkıntılı kredi faiz oranlarının üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ciddi oranda arttığı ve üçüncü çeyrekte ortalama yüzde 2 seviyesinde gerçekleştiği belirtilirken, yüksek faiz oranları nedeniyle sıkıntılı kredi faiz oranlarının 2024 yılında daha da kötüleşmesinin beklendiği vurgulandı. Tüketicilerin kredi geri ödeme yeteneklerini etkiler.

Raporda ayrıca finansal sıkılaştırma nedeniyle sektör genelinde mevduat hacimlerinin azalması beklenirken, likiditenin güçlü kalacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu