Haber

Hindistan’da Adani Group aleyhindeki dolandırıcılık iddialarının soruşturulması

Hindistan’da milyarder Gautam Adani’nin sahibi olduğu Adani Group’un, muhalefet ile Narendra Modi hükümeti arasında gerginliğe neden olan dolandırıcılık ve borsa manipülasyonu iddiaları araştırılıyor.

BBC’nin haberine göre Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), merkezi ABD’de bulunan yatırım araştırma şirketi Hindenburg Research’ün milyarder Gautum Adani’ye ait şirketlere yönelik dolandırıcılık ve manipülasyon iddialarını soruşturmaya başladığını doğruladı.

SEBI, Yargıtay’a yaptığı dosyada, Adani Group’un “iddialardan önceki ve sonraki piyasa hareketlerini” incelediğini bildirdi.

Narendra Modi hükümeti, şirketlere yönelik dolandırıcılık iddialarının yer aldığı raporun ardından Adani ile yakın bağları olduğu gerekçesiyle muhalefetin tepkisiyle karşılaştı. Hindistan İçişleri Bakanı Amit Shah, ANI News ile yaptığı bir röportajda, iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) konuyla ilgili “korkacak ve saklayacak hiçbir şeyi olmadığını” söyledi.

Bakan Şah da konu Yargıtay’a taşındığı için bu konuda yorum yapmasının doğru olmayacağını belirtti.

Muhalefet, özellikle Hindistan’daki ana muhalefet Kongre Partisi, Adani Grubu ile uzun süredir devam eden yakın bağları olduğu için Başbakan Modi ve BJP’yi eleştiriyor.

Bunun yanı sıra Kongre Partisi, hükümeti devlet bankasını, Hindistan Devlet Bankası’nı (SBI) ve devlete ait bir sigorta şirketini Adani Group’a yatırım yapmaya zorlamakla suçluyor.

Kongre Partisi üyeleri, şirkete yönelik dolandırıcılık iddialarını araştırmak için 6 Şubat’ta başkent Yeni Delhi ile Mumbai ve Chennai’de Adani hisselerine yatırım yaptığı bilinen sigorta şirketi ve kamu bankası önünde gösteri düzenledi.

Adani, kişisel servetinin neredeyse yarısını kaybetmişti.

24 Ocak’ta Hindenburg Research, Adani Group hakkında borsa manipülasyonu ve muhasebe dolandırıcılığı iddiasında bulunduğu bir rapor yayınladı. Bu tartışmaların ardından şirket hisselerinde sert düşüşler yaşandı.

Adani Grup ise 413 sayfalık savunma metni yayınlayarak tezleri yalanladı.

İddiaların ardından Adani Grup bünyesindeki şirketler yaklaşık 110 milyar dolar zarar etti. Adani’nin kişisel serveti, yatırımcıların ayağını çekmesinin ardından 120 milyar dolardan 59 milyar dolara düştü.

Söz konusu düşüşlerin ardından Adani, dünyanın en zengin 3. kişisi konumunu kaybederek 21. sıraya geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu