Ekonomi

İran’da orduya ait 4 banka birleştiriliyor

İran’da İhtilal Muhafızları Ordusu ve silahlı kuvvetlere ilişkin dört banka ve bir kredi kuruluşu, ülkenin en eski bankası Bank Sepah çatısı altında toplanacak.

İran Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, İhtilal Muhafızları Ordusu ve silahlı kuvvetlere ilişkin dört banka ve bir finans kuruluşunun ülkedeki bankacılık sistemini düzenlemek gayesiyle tek çatı altında toplanacağı belirtildi.

Yüksek İktisat Uyum Kurulunun aldığı karara nazaran, İhtilal Muhafızları Ordusu’na bağlı Ensar Bankası ve Mehr-i İktisad, Polis Gücü’ne bağlı Bank Kavvamin ile Savunma Bakanlığına bağlı Hikmet-i Iran Bankası ve Kevser Kredi Kuruluşu, ülkenin en eski bankası olarak bilinen İran ordusuna bağlı Bank Sepah ile birleştirilecek.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Manevî, salı günü Merkez Bankasını ziyaretinde yaptığı konuşmada, silahlı kuvvetlere bağlı bankaların tek çatı altında toplanacağını açıklamıştı.

Son yıllarda İran medyasında, ülkedeki kimi bankaların ve kredi kuruluşlarının iflas basamağına geldiği söylentilerine yer verilmişti.

İran’ın ilk bankası olarak 1925’te kurulan Bank Sepah’ın Paris, Frankfurt, Roma ve Londra’da da şubeleri bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından 2007’de Tahran’ın füze programıyla ilişkilendirilerek ambargo listesine alınan Bank Sepah’a yaptırımlar, İran’la imzalanan nükleer mutabakatın akabinde 2016’da kaldırılmıştı.

Washington, nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından Bank Sepah’la birlikte İran’da 70 finans kuruluşunu da yaptırım listesine almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu