Haber

İskoçya Başbakanı Yusuf’un ailesi Gazze’den ayrılıyor

İskoçya Başbakanı Humza Yousaf, eşi Nadia El Nakla’nın anne ve babasının bu sabah Refah Sınır Kapısı’ndan abluka altındaki Gazze’yi terk ettiğini duyurdu.

Başbakan Yusuf ve El Nakla sosyal medya platformundan açıklama yaptı

Humza Yousaf ve Nadia El Nakla da yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Gazze’de “derhal ateşkes” ilan edilmesi ve insani koridor açılması yönündeki taleplerini yineledi.

Ne oldu?

Gazze-Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı, aralarında çifte vatandaşların da bulunduğu ağır yaralıların ve yabancı pasaport sahiplerinin tahliyesi için 1 Kasım Çarşamba sabahı açıldı. 3 Kasım sabahı basına yansıyan haberlerde, Nadia El Nakla’nın anne ve babası Elizabeth ve Maged El Nakla’nın bugün Gazze’den ayrılacak kişiler listesinde yer aldığı bildirildi.

Yousaf, 9 Ekim’de yaptığı açıklamada, İskoçya’da yaşayan eşinin annesi ve babasının, İsrail ve Gazze’deki gelişmeler sırasında kayınpederinin 92 yaşındaki hasta annesini ziyaret etmek için Gazze’de olduklarını ve İsrail’de mahsur kaldıklarını belirtti. bölge.

İsraillilerin kendilerine ülkeyi terk etmelerini söylediğini ancak ülkeyi terk etmelerinin mümkün olmadığını belirten Humza Yousaf, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın güvenli geçişi garanti edemeyeceğini kaydetti.

Gazze’de mahsur kalan Yousaf’ın kayınvalidesi Elizabeth El Nakla, 13 Ekim’de paylaştığı videoda gözyaşlarını tutamayarak, “İnsanlık nerede? Dünyanın neresinde buna izin veren yürekler var?” bu yaşta mı?” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABER)

cizreajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu