Haber

Kaçak Madende Felaket: Yaralı Afgan İşçi Diri Diri Yakıldı

Zonguldak’ta kaçak olarak işletilen kömür madeninde vagonun çarpması sonucu yaralanan Afgan işçi Vezir Muhammed Nourtani’nin, maden sahipleri tarafından diri diri yakıldığı ortaya çıktı. Kaçak madenin iki işvereni cinayetten sonra birbirini suçladı.

Afgan Veziri Muhammed Nourtani, Zonguldak’ta kaçak olarak işletilen bir madende günlüğü 900 lira karşılığında çalışırken kazıldı. Meslektaşları tarafından madenden çıkarılan Nourtani’nin hastaneye götürülmek yerine işyerinin işverenleri tarafından diri diri yakıldığı ortaya çıktı.

Gazeteci İsmail Saymaz, katillerin polise verdiği ifadeleri yazdı. Saymaz’ın “Kömür madeninde insanlığı yaktılar” başlıklı yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:

“İddiaya göre, MHP eski Gelik İlçe Başkanı ve kaçak kömür madeni işletmecisi Hakan Körnöş, Nourtani’yi madenden yaralı olarak kurtaran arkadaşlarına, “Onu arabanın arka koltuğuna koyalım. Onu hastaneye götüreceğiz. Sorumluluk bizim üzerimizde. “İşinize bakın” dedi.

“Yola çıkarken işçi Sercan Kayabaş, “Bu olayı başka hiçbir yerde anlatmayacaksınız. “Eğer söylersen seni vururum” diye tehdit etti.

“Muhammed kendini bir battaniyeye sardı. Körnöş’ün arabasının bagajına yerleştirildi. İşçi Kayabaş: “Afgan onu bagaja yüklediğimizde nefes alıyordu. “Hırıltısı devam ediyordu” dedi.

“Aracı Körnöş kullanıyordu. Kendisine ortağı Enver Gideroğlu ve Körnöş’ün amcasının oğlu Ahmet Aydın eşlik etti. Körnöş, açıklamasında ortağı Gideroğlu’nu suçluyor. “Ya hastaneye ya da jandarmaya haber verelim” dediğini iddia eden Gideroğlu, “İkimizin de sabıka kaydı var” diyerek izin vermedi. Aydın’a göre hastaneye gitmek rastgele bir karar değil. İlkini içtiler. Daha sonra beş litre yakıt aldılar. “Sonra ormandaki yol kenarında durdular.”

“Ahmet Aydın’ın polise verdiği ifade şu şekilde: “Bagajdaki mağduru yere indirdik. Üçümüz onu 6-7 metre ileri taşıdık. Enver Afgan’ın üzerindeki battaniyeyi çıkardı. Hakan benden benzin istedi. Ben de benzin bidonunu getirdim. Hakan Afgan’ın üzerine benzin döktü. Bana ‘Çakmağa hafifçe vur’ dedi. Onun talimatıyla ateşi çakmakla yaktım. Afgan yanmaya başladı. Üçümüz geldiğimiz araçla geri döndük. “Daha önce Afgan dilini bilmiyordum.”

“Dönüşte yarım litre daha benzin alıp Muhammed’i sardıkları battaniyeyi yaktılar. Katiller kaçak madeni aradılar ve ‘Afgan’ın elbiselerini yakın’ emrini verdiler. Eray Demiro eşyaları ocağa attı. Kayabaş ayrıca delil bırakmamak için güvenlik kamerasının yan tarafını da çevirdi. Muhammed’in yanmış cesedi, Zonguldak merkeze bağlı Baştarla İlçesi Kırat Mevkii’ndeki ormanlık alanda bulundu. Kafasında ve vücudunda kırıklar tespit edildi. “Cinayeti işleyen 3 kişi tutuklandı”

İsmail Saymaz’ın yazısı için tıklayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu