Haber

Kapalıçarşı Restorasyonunda Tartışma: Şark Kahvesi’ne Müdahale Tepki Çekti

Erdi DEMİR/ İSTANBUL, Kapalıçarşı’nın ‘Şark Kahvesi’ olarak bilinen bölümünde yaklaşık bir ay önce yapılan restorasyon çalışmasında restorasyon ekipleri duvarları delerek kalın kirişler yerleştirdi. Kapalıçarşı esnafı ise duvarların yıkıldığını, yerleştirilen demirlerin çirkin bir görüntü oluşturduğunu belirterek tepki gösterdi. Kapalıçarşı’daki restorasyon bilim kurulu üyesi Yüksek Mimar İhsan Sarı; Bölgedeki statik riske ve olası depreme karşı hazırlık kapsamında bölgedeki eski gergi çubuklarının kesildiğini, yeni kiriş demir ekipmanlarının ise geçici olarak yerleştirildiğini bildirdi. Kapalıçarşı esnafı Zekai Şahin, “Yaklaşık 3-4 hafta önce duvarda delikler açtılar, biz depreme dayanıklı sanıyorduk ama elektrik sistemlerini de onun üzerine dizmişler. Dükkanın cephesini kapattı.” söz konusu. Esnaf Ömer Yeniköy, “Bu tarihi yarımadaya yakışacak bir şey değil” dedi. söz konusu.

DUVARLAR YAKLAŞIK 1 AY ÖNCE DELİLDİ

Kapalıçarşı’nın tadilatının büyük kısmı sona yaklaşırken; Piyasanın makul kısımlarında süreçler devam ediyor. 4 binden fazla dükkanın yer aldığı 563 yıllık tarihi binada; Altyapı, tesisat, zemin ve ana duvarlara ilişkin çalışmaların büyük kısmı tamamlandı. Yapıda deprem riskine ilişkin de çalışmalar yapıldı; tarihi duvarlardaki çatlaklar özel çözümlerle güçlendirildi; Statik açıdan riskli bölgelerde uzmanların belirlediği sistemlerle güçlendirme çalışmaları yapıldı. Yakın zamanda tamamlanması beklenen onarım sırasında ‘Şark Kafe’ olarak bilinen bölüme yapılan müdahale tartışma konusu oldu. Esnafın iddiasına göre, bölümdeki binanın duvarları yaklaşık bir ay önce onarım ekibi tarafından delinmiş, ilerleyen haftalarda ise karşı duvarların ortasına “Putrel demir” adı verilen kalın destek ekipmanları monte edilmişti. delinmiş noktalar. Kapalıçarşı Restorasyon Programı Bilim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar İhsan Sarı ise, “Bölgedeki statik risk nedeniyle olası depreme karşı zorunlu olarak demir destek ekipmanlarının yerleştirildiği öğrenildi. Esnaf, ekipmanların görsellik oluşturduğunu öne sürerek duruma tepki gösterdi. kirliliğine ve tarihi binanın duvarlarının hasar görmesine neden oldu.

“TARİHİ YARIMADAYA yakışacak bir şey değil”

Esnaf Ömer Yeniköy, “Bunları yeni yapmışlar, 4 yıldır restorasyondayız ama ne yazık ki onarımı tamamlanamadı. Burası bir meydan olduğu için muhtemelen ekstra özen göstermişler. Ne temizlenmiş ne de yıkılmış. Bunu yapmışlar.” Yaklaşık 10 gün önce demir atın ve 10 gün sonra kablo bölümünü geçmek için tamamladı. “Bu tarihi yarımadaya uygun bir şey değil,” dedi.

Yeniköy, “Buraları deldiler. Bu sütunların hepsi neredeyse 1453’ten beri burada. Ben turistlere dokunmamaya bile çalışıyorum. 22 yıldır burada esnafım, buradaki tüm sütunları delmişler” dedi. Tek bir kişi ya da yetkili ‘Dur’ demiyor. Bize ‘Anıtlardan izin aldık’ diyorlar ama sıra bize gelirse Anıtlar ‘Bireysel olarak boyayamazsınız, çinilerini değiştiremezsiniz’ diyor. izinsiz özel mülk. Maalesef dışarıdaki tablo ortada.’

“DÜKKANI İNŞA EDERKEN ZARAR VERDİLER”

Esnaf Zekai Şahin, “Yaklaşık 3-4 hafta önce duvara delikler açtılar, depreme dayanıklı sanıyorduk ama elektrik sistemlerini de üste düzenleyip dükkanın cephesini kapatmışlar. Sahibine gönderdim. muhtemelen o halleder. Aslında dükkanımızın cephesi oldukça küçük.” Kesinlikle yükseklik farkı vardı. Ama böyle bir düzenleme hiçbir yerde yok. Bakın sürekli dükkânların üzerinden geçen ekipmanlar bizim dükkâna inmiş. İki kere evimiz delindi. Bu 1 ay önce yapıldı, elektrik tesisatı 1-2 hafta sürdü. “Bunu yaparken dükkana da zarar verdiler, dükkanın bazı yerleri çöktü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu