Ekonomi

Karadeniz’de Hamsi Fiyatları Yükseliyor

Özellikle geçtiğimiz yıl Karadeniz’de bol miktarda yakalanan hamsi, yeni yılda düşerken fiyatıyla da şaşırtıyor.

Trabzon Balık Hali’nde hamsinin kilosu 150-180 TL’den satılırken, bu sezon ilk kez bu kadar yüksek fiyatın görülmesi hem balıkçıları hem de vatandaşları şaşırttı.

Balıkçılar, özellikle yılbaşından bu yana hamsi fiyatının düştüğünü belirterek, fiyatının bu sezon ilk kez bu kadar arttığını kaydetti.

Balıkçılardan Emin Avcı, hamsinin ilk kez bu kadar yüksek fiyat gördüğünü kaydederek, “Toptan Balık Hali’ne çok az hamsi geldiği için kasa başına 1.800 ile 2.000 TL arasında satılıyordu. Hamsi gördü. Bugünkü en yüksek fiyatı kilosu 150-180 TL arasında değişiyor.” “Şu ana kadar bu kadar yüksek fiyata hamsi satmamıştık. Hamsi genelde Hopa’dan geliyor. Havaların kötü olmasından dolayı azalmaya başladı, pek çok tekne denize açılamıyor, kıt olunca da fiyatlar yüksek oluyor.” Diğer balık türleri olan istavrit 80-100 TL, mezgit ise 200-350 TL’dir. “Bu medyumlarda fazla çeşitlilik yok” dedi.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğamış, hamsi kıtlığı nedeniyle vatandaşların kültür balıklarına yöneldiğini belirterek, “Hamsiyi kilosu 150 TL’den satıyoruz, bundan sonra 100-200 TL arasında değişiyor diyebiliriz. şu ana kadarki en yüksek fiyatı gördü. Diğer balık çeşitlerinde ise istavrit fiyatı 80 TL’dir.” “Dolayısıyla balık stokunun azalması nedeniyle kültür balığı fiyatları arttı. Hamsi olmadığı için kültür balığına talep daha fazla” dedi.

Balıkçı esnaflarından Mehmet Örseloğlu, son dönemde hamsinin oldukça azaldığını belirterek, “Hamsi bu aralar giderek azalmaya başladı. Bugün kasa başına 1.750 TL, kilosu 150 TL’den hamsi satıyoruz. Trabzon’da bu aralar en yüksek hamsi fiyatı kilosu 150-200 TL’dir.” “Bundan sonra hamsi fiyatı aynı kalacak ve daha fazla düşmeyecek. Diğer balık türleri olan istavrit 80 TL, mezgit 150 TL, tirsi 150 TL, palamut 125 TL diyebiliriz. Son dönemde balıklar azaldığı için fiyatlar biraz arttı” dedi.

Artık sezonun sonuna yaklaşıldığını belirten Örseloğlu, “Artık yavaş yavaş sezonun sonuna yaklaşıyoruz. Bu dönemde hamsi bolluğu vardı ama son bir buçuk aydır azalmaya başladı. Dolayısıyla” Hamsinin yerini istavrit aldı diyebiliriz. Hamsi az miktarda yakalandığı için tezgahları pek süslemiyor.” . – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu