Haber

Kızıldeniz’de Yunan yük gemisine füze saldırısı düzenlendi

Denizcilik risk yönetimi şirketi Ambrey’e göre, Salı günü Kızıldeniz’de bir Yunan kargo gemisi füzeyle vuruldu.

“Ambrey’den gelen uyarıya göre, “Malta bandıralı Yunan kuru yük gemisinin Kızıldeniz’i güneyden kuzeye geçerken füze tarafından hedef alınıp etkilendiği bildirildi.”

Ambrey, Gazze’de savaşın başlamasından bu yana İsrail’i ziyaret eden ve Süveyş’e doğru yola çıkan geminin, olayın ardından rotasını değiştirerek bir limana yöneldiğini belirtti.

Pazar günü Husiler bir Amerikan destroyerini hedef alan bir seyir füzesini düşürdü ve Pazartesi günü Umman Körfezi’nde bir Amerikan kargo gemisi başka bir isyancı füzeyle vuruldu.

Füze saldırıları, ABD ve İngiltere’nin Cuma günü Kızıldeniz’e düzenlediği ve önemli bir su yolunda nakliyeyi aksatan saldırıların ardından geldi.

Husiler İsrail’le bağlantılı olduğunu düşündükleri gemilere saldırıyordu ancak Cuma günkü saldırıların ardından ABD ve İngiltere çıkarlarını “meşru hedefler” ilan ettiler.

İngiliz Donanması tarafından yönetilen bir deniz güvenlik kurumu olan Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları, Yemen’deki Saleef şehrinin kuzeybatısında bir bölgede bir “olay” yaşandığını bildirdi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu