Haber

Meksika’da kadınların zaferi: Kürtaj suç olmaktan çıktı

Meksika Ulusal Yüksek Adalet Divanı (SCJN), kürtajı federal düzeyde suç olmaktan çıkardığını duyurdu. SCJN’nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, kürtajın Federal Ceza Kanunu’ndan çıkarıldığı belirtilerek, “SCJN, kürtajı federal düzeyde suç olmaktan çıkardı. Tüm kadınlar ve hamilelik kapasitesine sahip kişiler, kürtaj hizmetlerine ücretsiz olarak erişebilecek. herhangi bir federal sağlık kurumu.”

SCJN Birinci Bölümü ayrıca Federal Ceza Kanunu’nda kürtajın cezasına ilişkin madde bulunmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, kadınların ve hamile kadınların insan hakları ihlallerine maruz kaldığını bildirdi.

‘HİÇBİR KADIN CEZALANDIRILMAZ’

Kürtajın suç olmaktan çıkarılması amacıyla davayı gündeme getiren üreme haklarını savunma örgütü GIRE’nin açıklamasında, “Hiçbir kadın, hamile veya hiçbir sağlık çalışanı kürtaj nedeniyle cezalandırılamaz” denildi.

‘DAHA ADİL BİR TOPLUM İÇİN GERÇEK İLERLEME’

Meksika Ulusal Kadın Enstitüsü, “Bugün Meksikalı kadınlar için zafer ve adalet günü” ilan etti. Enstitü, kürtajın federal düzeyde suç olmaktan çıkarılmasını cinsiyet eşitliğinde “büyük bir adım” olarak nitelendirdi. Eski Yüksek Mahkeme hakimi Senatör Olga Sánchez Cordero, kararın “herkesin haklarına saygı duyulduğu daha adil bir topluma doğru gerçek ilerlemeyi temsil ettiğini” söyledi.

Şu ana kadar Meksika’daki 32 eyaletten 10’u yasalarını kademeli olarak değiştirerek kadınlara 12 haftaya kadar hamileliği sonlandırma hakkı verdi. Ülkede kürtajı suç olmaktan çıkaran ilk yasa 2007 yılında Meksika’nın başkenti Mexico City’de onaylandı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu