Ekonomi

PDD Holdings ilk çeyrek gelir beklentilerini aştı

E-ticaret platformları Pinduoduo ve Temu’nun ana şirketi PDD Holdings, ilk çeyrek için beklenenden daha yüksek gelir bildirdi. Şirketin geliri 86,81 milyar yuana (11,99 milyar $) ulaşarak 75,66 milyar yuanlık ortalama analist tahminini aştı.

Gelirdeki artış, Eylül 2022’de açılan ve çok düşük fiyatlarla geniş bir ürün yelpazesi sunan uluslararası alışveriş sitesi Temu’nun artan popülaritesine bağlandı.

Temu, Shein ve Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi yerleşik e-ticaret oyuncularıyla rekabet ettiği Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Çin dışındaki pazarlarda da ilgi görmeye başladı.

Çin’de Pinduoduo, daha uygun fiyatlı alışveriş seçenekleri arayan müşterileri çekmeye devam etti. Bu eğilim, emlak sektöründeki gerileme ve artan yerel borçlar da dahil olmak üzere ülkedeki ekonomik baskılar tarafından desteklendi ve tüketicileri uygun maliyetli platformları tercih etmeye yönlendirdi.

Şirketin net geliri de önemli bir artış göstererek bir önceki yıl 8,1 milyar yuan iken 28 milyar yuana ulaştı.

Alibaba (NYSE:BABA) ve JD (NASDAQ:JD) gibi rakipler de geçen hafta gelirlerinin piyasa beklentilerini aştığını ve yıl boyunca tüketici güveninde artış beklediklerini bildirdi

InvestingPro İçgörüleri

PDD Holdings uluslararası pazarda, özellikle de Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi e-ticaret devlerine karşı büyüme ve rekabet deneyimi yaşarken, daha geniş bir sektör perspektifi için Amazon’un mevcut finansal sağlığına ve pazardaki konumuna bakmak faydalı olacaktır. InvestingPro verilerine göre, Amazon 1,91 trilyon USD’lik önemli bir piyasa değerine sahip ve bu da devasa ölçeğini ve yatırımcıların iş modeline olan güvenini yansıtıyor.

Şirketin mevcut hisse fiyatının hisse başına kazancına oranının bir ölçüsü olan Amazon’un F/K oranı 50,34’tür ve muhtemelen pazardaki baskın konumu ve gelecekte beklenen büyüme nedeniyle yatırımcıların Amazon’un kazançları için daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli olduğunu göstermektedir. Bu, Amazon’un yüksek bir kazanç katsayısıyla işlem gördüğünü belirten InvestingPro İpuçlarından biriyle uyumludur. Ayrıca, şirketin geliri 2023’ün ilk çeyreği itibarıyla son on iki ayda %12,54 oranında artarak satışlarını artırma ve ticari faaliyetlerini etkin bir şekilde genişletme becerisinin altını çiziyor.

InvestingPro’nun bahsetmeye değer bir başka ipucu da Amazon’un Geniş Hat Perakende sektöründe önemli bir oyuncu olması ve PDD Holdings’in Temu gibi platformlar aracılığıyla uluslararası varlığını genişletmeye çalışması. Amazon’un başarısı ve stratejileri, PDD Holdings’e rekabet ortamında yol alırken değerli içgörüler sağlayabilir.

Daha ayrıntılı analizler ve ilave içgörülerle ilgilenen okuyucular için InvestingPro platformu üzerinden erişilebilecek Amazon’a ilişkin 13 InvestingPro İpucu daha bulunmaktadır. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın ve piyasa stratejinize yön verebilecek kapsamlı yatırım içgörüleri edinin.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu