Ekonomi

Petrol, zayıf talep sinyalleriyle düşmeye devam ediyor

ABD ham petrolü, varil başına 70 dolardan fazla değer kazandıktan sonra Salı günü Cuma günkü kapanışına göre yüzde 4.4 yükseldi. altında süreci gördü. Çin’in imalat faaliyetinin Mayıs ayında daha fazla zayıflama belirtileri göstermesi, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı için talep görünümüne ilişkin endişeleri artırdı. Arzın bol olduğuna dair işaretler, ABD ham petrolü ile Brent vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki farka yansır.

Commonwealth Bank of Australia madencilik ve emtia araştırması başkanı Vivek Dhar, “Piyasalar, Çin emtialarına olan talebin beklenenden daha hızlı zayıflamasından endişeli. OPEC+’nın petrol üretimini kısmaya çalışmayabileceği yönündeki görüşler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. “

OPEC+’nın grubun üretim politikasını görüşmek üzere hafta sonu bir araya gelmesi planlanıyor ve piyasa gözlemcileri koalisyonun arzı sabit tutmasını bekliyor.

Petrol, Çin’deki yavaş ekonomik toparlanma ve Fed’in sıkı para politikasının talep görünümünü baskılaması nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 14 düştü. Daha yakın zamanlarda, olası bir çözüme dair işaretler olmasına rağmen, ABD borç tavanına ilişkin endişeler düşüş eğilimini artırdı.

haberakcakent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu