Haber

“Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı Konsoloslar Toplantısı” Trabzon’da gerçekleştirildi

Trabzon’da sağlık turizminin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, bir otelde düzenlenen “Trabzon Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı Konsoloslar Toplantısı”nda turizmi 12 aya yaymak için sağlık turizmini daha iyi bir konuma getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Trabzon’un 3 bin 500 yatağı ve 10 bini aşkın sağlık çalışanı ile güçlü bir sağlık altyapısına sahip olduğunu söyleyen Yılmaz, “Dost ve kardeş ülkelere bu imkanları sunmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ataman, Trabzon’un hem sağlık tesisleri hem de sağlık personeli açısından Türkiye’nin en şanslı yerlerinden biri olduğunu belirtti.

Sağlık turizminde daha çok şey yapılabileceğine işaret eden Ataman, “Geçen yıl turizmden elde edilen gelir 1 milyar 74 milyon dolar. Önümüzdeki yıllarda bu rakamı 3-4 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Daha da artırmayı hedefliyoruz.” Bu rakam içinde sağlık turizminin payı… Diğer konularda da elimizden geleni yapmaya hazırız.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, özel ve kamu hastanelerinin sağlık turizmi ve turistik sağlık hizmetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Sağlık turizminin önemine dikkat çeken Usta, “2022 yılında turist sağlığı kapsamında hastanelere başvuran yabancı uyrukluların sayısı 20 bin 118 oldu.” dedim.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, “Genel hedefimiz Trabzon’u sağlık turizminde bir adım daha ileri götürmek” değerlendirmesini yaptı.

TTSO Sağlık Komite Başkanı Mehmet Üçüncüoğlu, Mayıs ayında branş profesyonellerinin katılımıyla “Trabzon Sağlık Turizmi” paneli düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

Toplantıya KKTC Trabzon Konsolosu Erek Çağatay, TÜRSAB Bölge Temsilciliği Divan Başkanı Volkan Kantarcı, THY Trabzon Müdürü Osman Hacımahmutoğlu, İran ve Rusya konsoloslukları, fahri konsolosluklarından ataşeler, kamu ve özel hastane ve sağlık kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu