Haber

TBMM, Türkiye ile Avrupa Komisyonu Arasında İmzalanan Mali Çerçeve Ortaklık Anlaşmasını Onayladı

Türkiye ile Avrupa Konseyi’nin ortasında imzalanan ve Türkiye’ye mali yardım yapılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren anlaşma TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı.

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA III) Çerçevesinde Türkiye Cumhuriyetine Birlik Mali Yardımının Uygulanmasına Yönelik Özel Düzenlemelere İlişkin Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu Arasında Mali Çerçeve Katılım Anlaşmasının onaylanması uygundur. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda. Kanun teklifi görüşüldü.

Genel Kurul’da konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin şunları söyledi:

“AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK SÜRECİMİZ CUMHURİYETİMİZDEN SONRAKİ EN GÜÇLÜ ÇAĞDAŞ HAREKETİMİZDİR”

“Avrupa Birliği mali katılım fonları ile ilgili müzakerelerde bulunuyoruz. Avrupa Birliği üyelik sürecimiz Cumhuriyetimizden sonraki en güçlü modernleşme hamlemizdir. 60 yılı aşkın bir süredir büyük bir emek ve birikim söz konusudur. Bu 60 yıllık tecrübe ne yazık ki boşa gitmiştir. son yıllarda izlenen yanlış politikalar nedeniyle heba olmak üzereyiz.

“UYGULAMA VE SİYASİ HATALAR NEDENİYLE AVRUPA BİRLİĞİ DEĞİL, ORTADOĞU ÜLKESİ OLDUK”

Sürekli ilerleme raporları… Adı ‘ilerleme’ ama en çok tekrarlanan kelime ‘gerileme’. Evet, uygulama ve politika hatalarından dolayı Avrupa Birliği değil adeta bir Ortadoğu ülkesi haline geldik ve bu yıl yine 2022 raporunda bir ilerleme göremiyoruz. Ne Gümrük Birliği güncellemesi var ne de vize serbestisi; Olduğumuz yerde duruyoruz. Özellikle bu yaz vize ile ilgili konular oldukça ağır geçti ve öğrencilerimiz bu nedenle eğitimlerine bile devam edemediler. ve yine 2015 yılından itibaren yayınlanan tüm raporlarda Türkiye’de demokrasi, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğüne ilişkin sorunların sürekli tekrarlanarak vurgulandığı, ama herhangi bir ilerleme, bir çaba yeterlidir. göremiyoruz Raporlar, bırakın ilerlemeyi, sürekli gerilemeden, yani sürekli gerilemeden bahsediyor. Bu yılki raporda, demokratik gerilemenin sürdüğünden bahsediliyor. Bu ülkemiz için çok üzücü bir durum.”

Yapılan görüşmelerin ardından teklif Genel Kurul’da kabul edilerek hayata geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu