Haber

Türkiye’deki 500 gazeteciden Filistin’e destek açıklaması

Türkiye’de ulusal ve yerel basında görev yapan 500 gazeteci, Filistin’e destek için ortak açıklama yayınladı.

Anadolu Yayıncılar Birliği Başkanı Sinan Burhan, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, Anadolu Yayıncılar Birliği olarak Filistin davasına destek veren 500 gazeteciyle ortak bildiriye imza attıklarını belirtti.

İsrail’in 75 yıldır Filistin halkına zulmettiğini vurgulayan Burhan, “Filistin halkı açlık ve susuzluktan inliyor. Çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor. Dünyayı yönetenler kör ve sağır. Batı medyası sessiz, İsrail’in yaptığı soykırımı görmezden geliyoruz.” söz konusu.

Burhan, ABD’nin İsrail’in katliamını desteklediğini belirterek, şunları söyledi:

“Siyonist sermaye Batı medyasını ele geçirdi. İsrail medyası Filistin’de karartma uyguluyor. Şu anda biz 500 gazeteci olarak bu zulme hayır diyoruz. 500 yerli ve milli gazeteci Filistin halkının sesi olmak için bu bildiriye imza attı.” Biz İsrail halkının düşmanı değiliz. İsrail’in hem çocukları hem de kadınları kıymetlidir. Biz Siyonist soykırıma karşıyız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İsrail zulmüne ‘Bir dakika’ dedi. Kahramanlık gösterdi. Küresel Batı medyası ve İsrail medyasının kuşatmasına karşı 500 medya mensubu olarak ‘Bir dakika’ dedik. Bizlere her zaman destek veren Sayın Cumhurbaşkanımızın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’a ve Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. Bağlantı Lideri Sayın Fahrettin Altun’a destekleri ve Anadolu medyasının her zaman yanında oldukları için teşekkür ederiz.”

“Vicdanı olan insanlar yargılayacak”

Gazetecilerin imzaladığı ortak açıklamada, İsrail’in 1948 yılında kurulan Filistin topraklarında uluslararası hukuka aykırı eylemlerinin artarak devam ettiği belirtildi.

Bildiride, Filistin topraklarının 75 yıldır işgal altında olduğu belirtilerek, “Bu dönemde ne yazık ki kan, gözyaşı ve katliamlar yaşandı. Günümüzde İsrail Devleti soykırım yapıyor. Sessiz kalan ülkeler ise bu duruma sessiz kalıyor.” İşgal ve katliamlara son vermek için çaba sarf etmeyenlerin hem tarihi hem de vicdanı olmalıdır.” “Halk yargılayacak. İsrail Başbakanı Netanyahu, işgal ettiği Filistin topraklarında dünyanın gözü önünde soykırım ve savaş suçları işliyor. Netanyahu yargılanmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın soykırım ve savaş suçlarına ortak olmaktan derhal vazgeçmesi gerektiği vurgulanarak, İsrail’in Gazze’ye “topyekün abluka” uygulamaya karar vererek arzın kesilmesiyle insanlık suçu işlediğine dikkat çekildi. uluslararası hukuka aykırı olarak elektrik, su, yiyecek ve yakıtın kesilmesi. Buna son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsrail, hastane, okul, cami, kilise gibi masum sivillerin yaşadığı yerleri ağır bombardımana tutmuş, binlerce sivilin ölmesine ve bir o kadar da sivilin yaralanmasına neden olmuştur. Bu baskınlar açıkça bir soykırımdır. 1949 Cenevre Sözleşmeleri, İnsan hakları ihlal edildi, sivil yerleşim yerleri bombalandı, saldırılarda kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere insanlar katledildi, uluslararası kuruluşlar derhal harekete geçmeli, yeryüzü insanlığın ortak malıdır, dil, din, ırk ayrımı yapmadan tüm insanlık ayağa kalkmalı. Filistin tarafından bir Filistin devleti kurulmalı, İslam ülkelerinin başkanları halklarının tepkilerine kulak vermeli.

Bir diğer önemli nokta ise Batı medyasının ikiyüzlülüğüdür. Katliamı İsrail yapınca seslerini çıkarmıyorlar. İsrail yanlısı küresel reklam şirketleri Batı medyasının kontrolünü ele geçirdi. Biz 500 vicdanlı gazeteci olarak mazlum Filistin halkının sesi olacağız. “Devam eden bu soykırıma, İsrail terörüne, insanlığa yönelik saldırılara, hukuk ihlallerine ‘dur’ diyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu