Ekonomi

TZOB Başkanı: Türkiye’nin tarım envanteri çıkarılmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım envanterini ortaya çıkarmak için yapılan sayımların Türkiye’nin tarımsal yapısını ortaya çıkaracağını belirterek, “Ülkemizin tarım envanteri çıkarılmalı” dedi. terimini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ülke tarımının en değerli sorunlarından birinin tarımsal envanterin tam olarak ortaya konulamaması olduğunu belirtti.

Sağlıklı bir tarımsal envanterin, başta üretim planlama olmak üzere sektördeki tüm paydaşlara karar vermede bilgi ve güç sağlayacağına işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu:

“Tarım envanterini ortaya çıkarmak için yapılan sayımlar, Türkiye’nin tarımsal yapısını ve bu yapıda zaman içinde meydana gelen değişiklikleri ortaya çıkaracaktır. Tarım politikalarını doğru belirlememiz, tarımsal potansiyelimizi tam olarak kullanmamızın önünü açacaktır. Ülkemizin tarımsal envanteri.” hazırlanmalı.”

Bayraktar; Planlı, talebe uygun bir üretimin tarım açısından hayati önem taşıdığına işaret ederek, “Bir ürünün fiyatında bir yıl artış gören çiftçilerimiz ertesi yıl o ürüne yöneldikçe, ürün bolluğunda ve dolayısıyla fiyatlarda aşırı düşüş olur.Ertesi yıl üretim olmayınca aynı ürünün fiyatı yükselir.Üretici Hem tüketici hem de tüketici zarar eder.” terimleri kullandı.

Tarım sektöründe yapılacak nüfus sayımı ile tarımsal işletme bilgilerinin ortaya çıkacağının altını çizen Bayraktar, bu sayede üretim maliyetleri ve gelirleri hakkında da bilgi alınacağını belirtti.

“Tarım sayımına her türlü desteği vermeye hazırız”

Bayraktar, daha önceki tarım sayımlarında olduğu gibi 755 ziraat odalı tarım sayımına da her türlü zemini vermeye hazır olduklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak otomasyon sistemimizle tarımla ilgili bilgilere anında ulaşıyor, tarımı kesintisiz izliyor ve tarım politikalarının belirlenmesine katkı sağlıyoruz. Sistemimiz Tarım Bakanlığımızın Çiftçi Kayıt Sistemi ile entegre çalışıyor. ve Ormancılık ve Türkiye İstatistik Kurumu’na düzenli bir bilgi akışı sağlamaktadır.Sonuç olarak, tarımsal envanterin tam ve sağlıklı bir şekilde belirlenmesi, Türk tarımını tüm paydaşlarıyla birlikte elbette ileriye taşıyacak ve rekabet gücünü artıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu