Yaşam

Uzmanlar Açıklıyor: Çocukların Yüzde 20’sinden Fazlasında Düzensiz Yeme Belirtisi Görülüyor!

Ne yazık ki küresel yeme bozukluğu istatistikleri 2023’te yüzde 3,4’ten yüzde 7,8’e yükseldi. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre sağlık için büyük risk oluşturan bu sağlık sorununun çocuklarda da oldukça yaygın olduğu keşfedildi. Gelelim araştırmanın detaylarına…

Uyarı: Yeme bozukluklarından bahsedilir. Eğer tetikleneceğinizi düşünüyorsanız okumayı burada bitirebilirsiniz.

Kaynak:https://nypost.com/2023/02/20/more-th…

Çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada ebeveynleri endişelendiren bir sonuçla karşılaşılmıştır.

JAMA Pediatri tıp dergisi tarafından yayınlanan bir araştırma, çocukların ve ergenlerin şaşırtıcı bir şekilde yüzde 22’sinin düzensiz yeme belirtileri gösterdiğini buldu. Düzensiz yeme, sık sık diyet yapma, kilo dalgalanmaları ve yemek yemeyle ilişkili suçluluk duyguları dahil olmak üzere birçok şekilde olabilir.

Yeme bozuklukları birçok farklı biçimde olabilir.

Düzensiz yeme, sık diyet yapma, kilo dalgalanmaları ve yemek yemeyle ilişkili suçluluk duyguları gibi birçok şekilde olabilir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre, davranışlar da her zaman bir yeme bozukluğu teşhisini garanti etmeyebilir.

Çalışmanın yazarları, veri toplamak için ABD, İngiltere, İspanya, Almanya, Çin, Güney Kore ve Slovenya dahil olmak üzere on altı farklı ülkeden otuz iki çalışmayı analiz etti.

63.181 kişinin dahil olduğu çalışmanın analizi, yedi ila on sekiz yaş arasındaki çocukların yüzde 22’sinin düzensiz yeme belirtileri gösterdiğini buldu. Özellikle, bu sayılar kızlarda, daha büyük erkeklerde ve vücut kitle indeksi daha yüksek olanlarda daha yüksekti.

Düzensiz yeme semptomları kelimenin tam anlamıyla bir yeme bozukluğuna dönüşebilir ve araştırmacılar bunun en ölümcül psikiyatrik durumların ortasında olduğu konusunda uyarıyorlar.

2019’da yaklaşık üç milyon çocuk ve ergen de dahil olmak üzere on dört milyon insan yeme bozukluklarından muzdaripti.

Çalışma, yeme bozuklukları ile düzensiz yeme arasındaki farkın altını çiziyor ve düzensiz yeme yaşayan herkesin sonradan yeme bozukluğu yaşamayabileceğini belirtiyor.

Araştırmanın yazarları, yeme bozukluklarının yaşamı en çok tehdit eden psikiyatrik sorunlar arasında olduğunu ve bireylerin genel popülasyondan on ila yirmi yıl daha az yaşadığını belirtti. Bununla birlikte, yetersiz beslenme, özellikle gençler için oldukça tehlikeli olabilir ve onları metabolik problemler, osteoporoz ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar için risk altına sokabilir. Ayrıca depresyon ve anksiyete de ne yazık ki düzensiz beslenmenin beraberinde getirdiği diğer problemler.

Analizin yazarları, analiz ettikleri otuz iki çalışmanın bazılarında katılımcıların davranışlarını kendileri bildirdiği için araştırmanın sınırlı olabileceğini belirtti.

Yine de şaşırtıcı istatistik, değerli bir endişe kaynağı gibi görünüyor. Yazarlar, “Bu yüksek oran bir halk sağlığı sorunudur ve yeme bozukluklarını önlemek için stratejiler uygulama ihtiyacını vurgulamaktadır” dedi. o da belirtiyor.

sivricehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu