Haber

Hükümetle çatışan Fransız çiftçiler, 1000 traktörle Paris’i kuşatmaya başladı

FransaYaklaşık 1000 çiftçi, uygun fiyat, tarımsal mazot desteği ve organik üreticilere maddi destek taleplerini karşılamak üzere başkent Paris’e doğru yola çıktı.

ÇİFTÇİLER TRAKTÖRLERİYLE PARİS’E ÇIKTI

Almanya’nın ardından Fransa’da da çiftçiler hükümete karşı ayaklandı. 1000 Fransız çiftçi traktörleriyle başkent Paris’e doğru yola çıktı. Çiftçiler, Başbakan Gabriel Attal ile yapacakları görüşme öncesinde Paris’i kuşatma ve tecrit etme tehdidinde bulundu. Hafta sonu boyunca Attal’ın tekliflerini reddeden çiftçiler geri adım atmayınca yetkililer, sürücülere gereksiz tüm yolculukları iptal etmelerini tavsiye etti.

DEVLETTEN DAHA FAZLA DESTEK İSTİYORLAR

Özellikle ülkenin binlerce bağımsız üreticisi, AB ve Fransa bürokrasisi ve düzenlemeleri tarafından boğulduklarını, klasik kırsal yaşamın çöktüğünü iddia ediyor. Çiftçiler, ürünleri için daha adil fiyatlar, traktörlerde ve diğer araçlarda kullanılan tarımsal dizele yönelik sübvansiyonların devam etmesini ve organik çiftçilere mali yardım talep ediyor.

15 BİN POLİS VE JANDARMA GÖREVLENDİRİLDİ

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, traktörlerin Paris ve protestoların yaşandığı diğer şehirlere girmesini önlemek ve havalimanlarına erişimi açık tutmak için 15 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini söyledi.

PROTESTOLAR DİĞER ŞEHİRLERE SAYILDI

Birçok çiftçi sendikası lideri, üyelerinden bu hafta boyunca, özellikle de Attal’ın hükümetinin siyasi programını parlamentoda açıklayacağı Salı gününe kadar hükümet üzerinde maksimum baskı uygulamasını istedi. Güneybatı Fransa’da protestocular hafta sonu Pau, Bayonne ve Agen dışındaki yolları kapatmaya devam etti ve çiftçiler Pazartesi öğleden sonra Lyon’u kuşatmayı planlıyor.

Ana çiftçi sendikası FNSEA’nın lideri Arnaud Rousseau, kampanya ve ablukanın en azından Başkan Emmanuel Macron’un Avrupa Asamblesi toplantısı için diğer liderlerle bir araya geleceği Perşembe gününe kadar devam edeceğini söyledi.

Kaynak: SonDakika.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu