Yaşam

Kurtarma gönüllüsü Hatay’da enkazdan kurtardığı yavru kediyi Aydın’a götürdü

AKUT görevlisi Berk İşbilir, Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

İsbilir, enkaz altında yaptığı çalışma sırasında yavru kedilere rastladı.

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan 34 yaşındaki İşbilir, görevinin son gününde ekip arkadaşlarıyla birlikte iki yavru kediyi kurtardı. Yavrularından İşbilir, başka bir arama kurtarma gönüllüsü tarafından sahiplenildi.

Kediyle Aydın’a döndü

16 saatlik kara yolculuğunda bir an kucağına aldığı kediyle Aydın’a dönen İşbilir, Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un “Şeker Portakalı” romanındaki karakterden esinlenerek yavru kediye “Zeze” adını verdi. .

Berk İşbilir, arama kurtarma çalışmaları sırasında depremin olduğu bölgede çok sayıda acı olaya tanık olduğunu belirtti.

“Kardeşiyle birlikte enkazdan çıkardık”

Depremde hayvanların da enkaz altında kaldığını belirten İşbilir, şunları kaydetti:

O ve erkek kardeşi onu enkazdan çıkardılar. Sonrasında yapacak bir şey yok; o da bir ruhtur. Orada ilgilenmek için bırakabileceğimiz kimse yoktu. Çıkardığımızda 5 haftalıktı. Ona sahibim. Daha önce bir tekir kedim vardı. ‘İyi ya da kötü, ben de biraz bakayım’ dedim.

“Göz teması kurduğumda ‘benimle geliyorsun’ dedim”

İşbilir, kurtarma çalışmaları sırasında insanları uzaklaştırmaya odaklansalar da hayvanları da unutmadıklarını belirterek, “Zeze çok oyuncu, çok yaramaz. Zeze ile göz teması kurduğumda ‘Benimle geliyorsun, başka seçeneğin yok’ dedim. Aldım ve getirdim.”sözünü kullandı.

“Rüyamda bile hayal edemeyeceğim bir tablo”

Deprem bölgesinde asla unutamayacağı görüntülerle karşılaştığını kaydeden İşbilir, şunları söyledi:

Bu duyguları gerçekten orada olmadan tarif etmek zordur. Bunu kendi dilinize çevirmek de çok zordur. Çünkü hiç ummadığın, daha önce hiç görmediğin, benim rüyamda bile hayal edemediğim bir tablo vardı. Oradaki ilk izlenimim, Allah göstermesin, bir şehre bomba düşseydi bu kadar israf, bu kadar katliam olmazdı.

Elektrik her yerde kesik. İnsanlar sokakları ateşe vermiş, hemen her enkazın başında ısınmaya çalışıyor ve umut dolu gözlerle bakıyorlar. ‘Enkazdan çıkan bir akrabamız mı yoksa bir tanıdığımız mı?’ söyleyerek. O tablo çok ciddi.

“Zeze de umut veriyor”

Zeze’nin deprem bölgesinde yaşadıklarını kendisine hatırlattığını kaydeden İşbilir, şunları söyledi:

Zeze orayı hatırlatırken bir yandan umut, biraz da keyif veriyor. Biraz da olsa unutturmaya çalışıyor. İyi ki orada bulduk. Ömrü yettiği sürece, biz yaşadığımız sürece onu yaşatmaya çalışacağız.

haberbagcilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu