Haber

Sanatçı Kutsal Evcimen’e Erdoğan’a hakaretten hapis cezası

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Türk halk müziği sanatçısı Holly Evcimen, Mart Salı günü İstanbul Anadolu Adliyesi 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde son kez yargılanıyor. 7. Evcimen, 11 ay 20 gün hapis ve idari para cezasına çarptırıldı.

ANKA’dan Esra Alus’un haberine göre mahkeme, soruşturma yapacak bir şey kalmadığını belirterek, Evcimen’i Erdoğan’a karşı “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Eylemin halka açık bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden gerçekleştirilmesi nedeniyle verilecek ceza altıda bir oranında artırılmıştır. Bu düzenlemeyle Evcimen’in cezası 1 yıl 2 aya çıktı. Suçun sosyal medya aracılığıyla işlendiğini gören mahkeme daha sonra verilecek cezanın geleceğine olası olumsuz etkilerin olmaması için Evcimen lehine indirim uyguladı. Bu kez cezası 6’da bir indirilerek 11 ay 20 gün hapis olarak düzenlendi.

HAPİS PARA CEZASINA DÖNÜŞTÜ

Sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecinde gösterdiği vicdan azabı ve kabahati işleme niteliği dikkate alınarak hapis cezası paraya çevrildi. 11 ay 20 gün hapis karşılığı 350 gün para cezası belirlenirken, sanıkların günlük 20 TL’den takdire bağlı olarak paraya çevrilerek ödeyeceği adli para cezası 7 bin lira olarak belirlendi. Bu para 20 eşit taksite bölündü.

SOYLU’DAN HAKARETTEN 365 GÜN PARA CEZASI

Evcimen, İçişleri Bakanı Soylu’ya görevinden dolayı hakaret ettiği iddiasıyla 365 gün adli para cezasına çarptırıldı. Evcimen’in sosyal paylaşım sitesinde hakaret suçunu işlemesi artışa neden oldu. Mahkeme, sanığın cezasını altıda bir oranında artırarak 425 güne, yani 365 gün para cezasına yükseltti. Mahkeme, bu cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak altıda bir oranında indirime karar verdi.

ERDOĞAN VE SOYLU’NUN AVUKATLARI VEKUL ÜCRETİ DE ÖDEYECEK

Eylemleri nedeniyle toplam 14 bin 80 TL adli para cezası ödeyecek olan Evcimen, Asgari Vekaletnameye göre Erdoğan ve Soylu’nun avukatlarına da 9 bin 200 TL’den toplam 18 bin 400 TL avukatlık ücreti ödeyecek. Ücret Tarifesi (AAÜT). (HABER MERKEZİ)

armutluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu