Ekonomi

SAP, WalkMe’yi 1,5 milyar dolara satın alıyor

HANDE BERKTAN

SAP, dijital dönüşüm stratejisini güçlendirmek için satın almalara devam ediyor. Şirket, WalkMe’yi 1,5 milyar dolara satın alıyor. WalkMe, kullanıcıların yazılım ve web sitelerini daha verimli ve kolay kullanmalarını sağlayan bir dijital rehberlik platformu olarak faaliyet gösteriyor.

WalkMe, başlangıçta gerçek zamanlı, ekran üstü rehberlik sağlayarak web sitesinde gezinmeyi kolaylaştırmak için tasarlandı. Yıllar geçtikçe şirket genel merkezini San Francisco’ya taşıdı ve platformunu daha fazla özellikle güçlendirerek hem tüketici hem de kurumsal uygulamalara daha fazla odaklandı. WalkMe, kullanıcının uygulamadan çıkma olasılığının daha yüksek olduğu noktalarda ekstra destek araçları veya bilgiler sağlamaya odaklanarak son kullanıcı davranışına ilişkin bilgiler de sağlıyor.

WalkMe, 2021 halka arzından önce yaklaşık 300 milyon dolar toplamıştı, ancak pandemi dönemindeki birçok şirket gibi, aradan geçen yıllarda değerlemesi düştü. Şirketin piyasa değeri bu yıl 800 ila 900 milyon dolar arasında seyrediyordu ancak geçen ay elde edilen güçlü kazançların ardından hisseleri iki hafta içinde yüzde 25 arttı.

SAP ise, güçlü mali performansı nedeniyle değerlemesini bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 230 milyar dolara çıkardı.

Özellikle WalkMe anlaşması, SAP’nin son birkaç yılda gerçekleştirdiği diğer iki satın almayı tamamlayacak şekilde tasarlandı. Bir iş süreci otomasyon şirketi olan Alman firması Signavio’yu 2021’de 1,2 milyar dolara ve kurumsal mimari yönetimi konusunda uzmanlaşmış, temel olarak şirketlerin daha hızlı modernleşmesine yardımcı olan LeanIX adında başka bir Alman şirketini yine 1,2 milyar dolara satın almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu