Ekonomi

Suudi Arabistan Aramco Hisselerini Haziran’da Satacak

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre Suudi Arabistan, ulusal enerji devi Aramco (TADAWUL:2222)’nun önemli bir hisse satışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor ve işlemi Haziran ayı gibi gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu satışın Orta Doğu’daki en büyük hisse senedi anlaşmalarından biri olması ve potansiyel olarak yaklaşık 10 milyar dolar getirmesi bekleniyor.

Arz Riyad’da gerçekleşecek ve hızlı, hızlandırılmış bir satışın aksine, bu tamamen pazarlanmış bir arz olacak. Satışa ilişkin kesin ayrıntılar henüz kesinleşmedi ve şu anki haliyle bilgiler, görüşmelerin özel niteliği nedeniyle isimlerinin gizli kalmasını tercih eden kişilerden geliyor.

Şu anda ne hükümetin iletişim ofisi ne de Aramco konuyla ilgili yorum yapmadı. Satış için hazırlıklar halen devam etmektedir ve bu nedenle ayrıntılar değişebilir.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Aramco’nun ilave hisselerinin Tadawul borsasına kote edilmesi, Suudi Arabistan’ın sermaye artırımına yönelik stratejik bir hamlesini temsil ediyor. Aramco en son Aralık 2019’da halka açıldığında, 25,6 milyar dolar toplayarak dünyanın en büyük ilk halka arzı (IPO) olmuş ve daha sonra sigortacıların ek hisse satmasına izin veren “greenshoe opsiyonunun” kullanılmasıyla 29,4 milyar dolarlık bir halka arza ulaşmıştı.

Planlanan hisse satışı, Suudi Arabistan’ın ekonomisini çeşitlendirme ve petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltma çabalarının altını çiziyor. Satıştan elde edilecek gelir, ekonominin petrol dışı sektörlerini desteklemeyi amaçlayan yerel projeleri ve yatırımları finanse etmek için kullanılabilir.

Yatırımcılar, Riyad borsasına önemli bir değer katması ve küresel enerji sektörünün en etkili şirketlerinden birine yatırım fırsatı sunması beklenen bu arzla ilgili gelişmeleri yakından takip edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu