Haber

TİP’ten Can Atalay hamlesi: Hatay’dan Ankara’ya yürüyeceğiz

Emek ve Özgürlük İttifakı ile yapılan seçimlerde TBMM’de dört sandalye kazanmayı başaran Türkiye Personel Partisi (TİP), tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay için yeni bir saldırı yapmaya hazırlanıyor. İstanbul’da bir grup gazeteciyle bir araya gelen TİP Genel Başkanı Erkan Baş; Meclis’in açılacağı 1 Ekim tarihine kadar Anayasa Mahkemesi’nin karar vermemesi halinde yasama yılı açılışını boykot edeceklerini açıkladı. TBMM Genel Kurulu yerine Hatay’ın seçim bölgesi Atalay’a gideceklerini belirten Baş, izleyecekleri tutumu şöyle özetledi:

“Can Atalay’ın özgürlüğü için ısrarla ve inatla mücadelemizi sürdürüyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş, tescil belgesini almış ve Meclis’e kaydolmuştur. Onun oybirliğiyle İnsan Hakları Komisyonu’na seçilmesini milletin iradesi olarak okuduk. Atalay’ın özgürlüğü için Meclis’e gidilmeli.Anayasa Mahkemesi’nin Atalay’ın başvurusunu 1 Ekim’e kadar karara bağlaması gerekiyor.Bu tarihe kadar Atalay serbest bırakılmazsa Meclis yerine Hatay’a giderek bu durumu kamuoyuna şikayet edeceğiz.Halk ne yaparsa onu yapacağız. Atalay seçmeni Hatay’dan Ankara’ya “Can’ı çıkarana kadar yürüyeceğiz, savaşacağız” diyor.

Kadıgil: Yeni Anayasa girişimi kadınlara ihanettir

Erkan Baş’ın düzenlediği basın toplantısına TİP İstanbul Milletvekilleri Sera Kadıgil ve Ahmet Şık da katıldı. Avukat olarak tanınan ve aynı zamanda TİP sözcüsü Sera Kadıgil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sivil anayasa” çağrısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP’nin anayasa hazırlıklarını “kadınların hayatını karartma projesi” olarak nitelendiren Kadıgil, tartışılan taslağın Meclis’te kurulan boşanma komisyonunun raporuyla birebir aynı olduğunu savundu. TİP Sözcüsü Kadıgil, “vesayetin sona erdirilmesi” iddiasıyla sunulan yeni anayasa hazırlığının kadınların kazanımlarını hedef aldığını belirterek, şunları söyledi:

“Nedir bu anayasa vesayet anayasasıdır? Erdoğan 20 yılda bu anayasanın 132 maddesini değiştirdi. Eğer bu anayasa eşitlikçi ve sivil değil de vesayetçi ise bunun sorumlusu Erdoğan’dır.”

“AKP ile masaya oturan bizi karşısında bulur”

Kadıgil, AKP’nin MHP ile birlikte hazırlayacağı Anayasa konusunda CHP ve İYİ Parti başta olmak üzere muhalefet partilerinin “gördükten sonra değerlendireceğiz” yaklaşımını da sert bir şekilde eleştirdi:

“Muhalefetin ‘gelsin, göreceğiz’ yaklaşımı son derece yanlış. Siyasal İslam’la müzakere yok, mücadele var. AKP ile oturup onların getireceği anayasayı müzakere etmek bu girişimi meşrulaştırmaktır. Millete, millete, kadına ihanettir bunu kim yaparsa yapsın CHP olsun, CHP olsun “İYİ Parti olsun olmasın bizi karşısında bulacaktır.”

Sezgin Tanrıkulu’nun CHP’ye tepkisi: Kabul edilemez

Kadıgil, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin siciliyle ilgili sözleri nedeniyle hedef alınan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’yu da savundu: “Bir kimse üniforma giyerek suç işlerse ve çalıştığı kurum hak ettiği cezayı verirse, bu suça yüklenilemez. Ama suç işleyen üniformalılara hiç dokunulmuyor, tam tersine fail suçlanıyor.” “Birinin sırtı sıvazlanıyorsa bu artık kişinin değil kurumun hatasıdır. Avukat olarak Sezgin Tanrıkulu, kesinleşmiş bir davadan bahsediyor. 15 kişinin atılarak öldürülmesini hatırlatıyor bize. helikopterden.”

Kadıgil, CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın “Tanrıkulu’nun sözleri kabul edilemez. Partide konuşacağız” açıklamasını da eleştirerek, “Aslında CHP’li milletvekillerinin yüzde 70’i Tanrıkulu gibi düşünüyor. Ama bunu ifade edemiyorlar.”

Baş: TİP’e oy verip de pişman olan kimse yok

TİP’in seçim sonrası ilk kapsamlı basın toplantısında, mayıs ayı seçimlerinin yanı sıra Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Seçim sonrasında ilk kez seçmenlerle buluştuklarını ve buradan aldıkları izlenimlerle kongre sürecini başlattıklarını belirten Erkan Baş, şöyle konuştu: “Seçmenlerimizden aldığımız geri bildirimleri parti organlarında tartıştıktan sonra politikamızı kongreye taşıyacağız. Seçim sonuçlarından dolayı hem bizde hem de vatandaşta bir üzüntü hali var. Saklanacak bir şey değil. “Saray rejiminden kurtulma konusunda büyük umut vardı. Bundan yararlanamamak büyük bir üzüntü kaynağıdır. Ancak zaman ilerledikçe bu üzüntü önce öfkeye, sonra da umuda dönüşür. Partimizin yüksek oy aldığı tüm bölgeleri gezdim. TİP’e oy verip de pişman olan tek bir kişi bile yok.” “Aksine partimize uygulanan abluka nedeniyle oy vermekten vazgeçen birçok vatandaş, ‘Keşke sana oy verseydim’ diyor.”

“Oyun yüzde 16’sı AKP-MHP’den geldi”

Seçimleri Erdoğan’ın kazanmadığını, muhalefetin ise kazanamadığını vurgulayan Erkan Baş, ülkedeki kutuplaşma ortamında üçüncü bir eksen oluşturma konusunda yeterince başarılı olamadıklarını söyledi. TİP’e oy verenlerin yüzde 16’sının daha önce AKP ve MHP’ye oy verdiğini belirten Baş, “Bu yeterli değil ama başlangıç ​​olarak çok önemli.”

TİP, Hatay’ın iki ilçesinde kendi adayını gösterecek

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erkan Baş, önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak yerel seçimlerin hazırlıklarına başladıklarını belirtti. İttifaklara kapalı olmadıklarını, aksine işbirliklerini genişletmek istediklerinin altını çizen TİP lideri, öncelikle temel unsurları belirleyeceklerini ve bu ilkeler ışığında bazı adaylara destek verebileceklerini söyledi:

“Efendim biz bize üç belediye meclis koltuğu, bir belediye başkan yardımcısı, iki daire başkanı verin, sonra CHP adayını destekleyeceğiz gibi bir pazarlığa girmeyeceğiz. Elbette her yerde aday göstermeyeceğiz ama kadromuzu belirleyeceğiz. desteklenmesi gereken temel ilkeler. Örneğin, aday gösterilen aday kar amacı güden biri mi, deprem riskini dikkate alıyor mu? “Cinsiyete yaklaşımınız nedir? AKP’lilerden farklı olan CHP adaylarını ‘AKP kazanmamalı’ endişesiyle desteklemeyeceğiz.”

Erkan Baş, Mayıs seçimlerinde yüzde 20’nin üzerinde oy aldıkları Hatay’ın Samandağ ve Defne ilçelerinde mutlaka kendi adaylarını göstereceklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu