Haber

Çocukların TikTok ve YouTube Videoları Nedeniyle Kullandıkları Kremler Ciltlerine Zarar Verebilir

Uzmanlar, çocukların TikTok ve YouTube’da izledikleri görüntüler nedeniyle kullandıkları kremlerin ciltlerinde geri dönüşü olmayan etkiler yaratabileceği konusunda uyarıyor.

8 yaşındaki çocukların bile sevdikleri ve takip ettikleri sosyal medya ünlülerinin görsellerinde eserler kullanmaya başladıkları belirlendi.

İngiliz Dermatologlar Derneği bu durumun önemli cilt sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor.

Bazı çocuklar ebeveynlerinin kullandığı lüks cilt bakımlarını kullanmayı talep ediyor.

Ancak bu ürünlerin bir kısmı sadece yetişkinlerin kullanımına uygun olan kimyasal peeling gibi zararlı yönler içermektedir.

Bu eserler alerjiye ve egzamaya neden olabilir.

8 yaşındaki Sadie, ilk kez TikTok’ta cilt bakım ürünlerinin görsellerini gördüğünü ve bu görsellerin bu ürünlerin cilde ne kadar güzel geldiğini aktardığını söylüyor.

BBC’nin sağlık muhabiri Annabel Rackham’a konuşan Sadie, özellikle basıldığında çiçek şeklinde açılan bir eserle ilgilendiğini anlatıyor; Çünkü eserlerin paketlerini çok sevdiğini anlatıyor.

BBC, çocuklarının kitaplara olan ilgisinden ve arkadaşlarının ve sosyal medyadaki ünlülerin etkisinden endişe duyan ebeveynlerden çok sayıda mesaj aldı.

ABD’deki Sephora ve Ulta gibi kozmetik mağazaları, çocukların sık sık mağazalarını ziyaret ettiğini, test ürünlerine baktığını ve belirli ürünleri stoklara girer girmez satın almaya geldiğini belirtiyor.

Sadie, annesi Lucy’ye bazı eserleri alması için yalvarırken, annesi reddedince diğer aile işlerinden yardım istedi.

Ancak bazı eserler Sadie’nin cildinin kızarmasına ve kaşınmasına neden oldu.

Annesi Lucy, kızının bu eserleri kullanmasını engellemek zorunda kaldı.

Lucy, “Tek konuştukları şey buyken çocuğunuzu durdurmak çok zor” diyor. “Sadie arkadaşlarıyla yüz bakımı yapmayı seviyor ve bunu yapmadığında kendini dışlanmış hissediyor” diyor.

Çocuk dermatoloğu Dr. Tess McPherson, çocukların yanlış bilgi değil, doğru bilgi almasının önemli olduğunu vurgulayarak, “Bunların çoğu yaşlanma karşıtı kremler. “Yaşlı ciltler için uygun olabilir ama çocuklar için uygun olmayabilir” diyor.

İngiliz Dermatologlar Derneği’nden McPherson, parlak ve renkli ambalajların çocukların da ilgisini çektiğini belirtiyor.

“Bu ürünler güç sağladığını iddia etse de aslında zayıf yönlerden yararlanıyor” diyen McPherson, çocuklarının cilt sorunlarıyla ilgilenen ailelerin tedavi için doktora gitmesi gerektiğini vurguladı.

McPherson, “Pahalı ürünlere çok fazla para harcamanıza ya da mükemmel bir cildin peşinde koşmanıza gerek yok çünkü böyle bir şeyin olmadığını biliyoruz” diyor.

İngiltere’de bu tür eserleri satın almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu