Haber

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki soykırımını Lahey’e taşıdı

Güney Afrika İsrail’e karşı çıktı. İsrail’in Gazze’deki soykırımını Lahey’e taşıyan Güney Afrika, geri adım atmayacaklarını bir kez daha duyurdu. ‘Gazze’deki soykırım davası’ başvurusunun Uluslararası Adalet Divanı’nda kabul edilmesinin ardından Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Ne olursa olsun ilkelerimize bağlı kalacağız” dedi.

“İÇ KARIŞIKLIĞA NEDEN OLABİLİRLER”

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) kararının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ramaphosa, “İsrail’e dava açmamızın riskli olduğunu söylüyorlar. Bize saldırabilirler, toplumsal kargaşaya neden olabilirler. Biz ne olursa olsun ilkelerimize bağlı kalacağız.” konuştu.

“seyirci kalmayacağız”

Cyril Ramaphosa, UAD’nin kararının ardından ulusa hitaben yaptığı konuşmada, “Kararın ardından ateşkes için ortak çaba gösterilmeli ve kalıcı iki devletli çözüm için müzakereler başlatılmalıdır.” dedi. Davanın ardından tepkilere maruz kaldıklarını belirten Ramaphosa, “Bazı kişiler bu konuya karışmanın Güney Afrika’nın işi olmadığını söyledi. Güney Afrikalılar olarak bize karşı işlenen suçlara seyirci kalmayacağız. başka yerlerdeki diğer insanlara karşı.” Şu ifadeleri kullandı:

GAZZE’DE SOYKIRIM DAVASI

UAD, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı açtığı “soykırım” davasında geçici tedbir talebine ilişkin kararını açıkladı. Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında mahkeme, İsrail’in Gazze halkına yönelik her türlü öldürme, saldırı ve yıkım eyleminden kaçınması ve soykırımı önlemek için her türlü tedbiri alması gerektiğine hükmetti. UAD’nin “Gazze’de yaşanan insani trajediden son derece haberdar olduğunu ve can kayıplarından derin endişe duyduğunu” belirttiği karar, dünya basınında geniş yer buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu