Haber

İsrail-Filistin savaşından son dakika haberi: Filistin’den dünyaya çağrı, İsrail’den tehdit

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın İsrail’e karşı 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı adlı operasyonun ardından İsrail’in Gazze saldırıları 22’nci gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in gün içindeki saldırılarında yaşanan gelişmeler:

İSRAİL DÜN GECE 150 PUAN’A ÇIKTI

09.11: İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzeddin El Kassam Tugayları’na ait 150 yer altı hedefinin savaş uçaklarıyla bombalandığı iddia edildi. Açıklamada, vurulan alanlar arasında yer altı tünelleri ve altyapı gibi hedeflerin olduğu, çok sayıda Kassam Tugayı mensubunun öldürüldüğü iddia edildi. İsrail ordusu, dün akşam saatlerinde Gazze’nin kuzeyine önce obüslerle, ardından da savaş uçaklarıyla yoğun saldırılar düzenledi.

FİLİSTİN: İSRAİL’E DURDURMA KARARI UYGULANMALI

08.56: Filistin yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun aldığı “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşılarken, ülkelerin bu karara uymasını ve İsrail’i ateşkes ilan etmeye zorlamasını talep etti. Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nabil Abu Rudeyne, “Karar taslağını 120 ülkenin onaylaması, dünyanın bu saldırılara, Filistin halkının sınır dışı edilmesine ve yeni bir Nakba’ya (Büyük Felaket) karşı olduğunu gösteriyor.” dedi.

NETANYAHU’NUN DANIŞMANI: GAZZE ÇOK FARKLI BİR YER OLACAK

08.12:İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak. Bunun bedelini Hamas ödeyecek.”söz konusu.

İSRAİL: SONLANDIRMA DAVETİ ŞİDDETLİDİR

07.56:İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’ni, 120 ülkenin Gazze’de acil, kalıcı ve kalıcı insani ateşkes çağrısında bulunmasını “alçakça bir çağrı” olarak nitelendirdi. “BM Genel Kurulu’nun alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz.”Cohen, bu açıklamasıyla Hamas’ı ortadan kaldırmayı planladıklarını savundu.

“EN YOĞUN SALDIRI BOMBARDIMARLAMASI”

07.23: İsrail ordusu, yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 22 gün boyunca gece gündüz bombalıyor. İsrail’in Gazze’nin her bölgesini hedef alan saldırıları dün gece bölgenin kuzeyinde yoğunlaştı. İsrail ordusu ilk olarak dün akşam saatlerinde Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun ilçesine obüs saldırılarıyla saldırdı. Obüs saldırılarının ardından İsrail ordusu, Beyt Hanun başta olmak üzere Gazze’nin kuzeyini havadan bombaladı. İsrail tarafında patlama sesleri Sderot kentine ulaşırken, bölge sakinleri İsrail’in dün geceki saldırılarının 7 Ekim’den bu yana en ağır bombardıman olduğunu belirtti.

KAYNAK: AJANSLAR

ermenek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu